“Yeşil FinTech” Sugi, kullanıcıların yatırımlarının karbon etkisini değerlendirmelerine olanak tanıyan yeni bir özellik duyurdu.

Geçen yılın sonlarında Birleşik Krallık’ta halka açık beta olarak başlatılan ücretsiz Sugi uygulaması bireysel yatırımcıların, yatırımlarının karbon etkisini kontrol etmelerine yardımcı oluyor.

Artık kullanıcılar, uygulama üzerinden kendi yatırımlarının etkisiyle doğrudan ilgili bir tutarı dengeleyebilir. Ayrıca belirli yatırımları hedefleyerek tüm portföylerini dengeleyebilir ve geçmişlerini takip edebilirler.

Sugi CEO’su Josh Gregory konuyla ilgili olarak: “Yatırımcıların daha yüksek karbon endüstrilerinde holding sahibi olmaları için bir dizi geçerli neden olduğunu biliyoruz, bu nedenle yatırımcıların yeni dengeleme özelliğimizle etkilerini yeniden dengelemelerini sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yıllar geçtikçe iklim krizinin gündelik hayatı dahi etkilemesi birçok farklı sektörde olduğu gibi FinTech sektörünü de sürdürülebilir çözümler aramaya itti. Bu bağlamda ortaya çıkan Sugi gibi yeşil FinTech’ler, kullanıcıların finansal ihtiyaçlarını giderirken bir taraftan da çevreye zararlı olabilecek etkileri ortadan kaldırmak istiyorlar.

Birleşik Krallık hükümetinden yeşil finansa 10 milyon sterlinlik yatırım

KaynakFinextra