İngiltere merkezli dijital banka Monzo, giderek kalabalıklaşan şimdi al, sonra öde (BNPL) trenine atlayan son şirket oldu.

İlk olarak Evening Standard tarafından bildirilen planla ilgili haberler, Monzo’nun rakibi Revolut’un, müşterilerinin kartını kullanarak yaptıkları herhangi bir satın almanın maliyetini dağıtmasına izin veren bir ödeme özelliği üzerinde çalıştığını duyurmasından birkaç gün sonra geldi.

BNPL pazarı İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada patlama yaşıyor. Bu hafta PayPal, Japonya merkezli Paidy için 2,7 milyar dolar ödemeyi kabul ederken, Square, Avustralya merkezli Afterpay için 29 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Diğer taraftan İsveç merkezli BNPL şirketi Klarna 46,5 milyar dolarlık değerleme ile dünyanın en değerli ikinci özel FinTech’i konumunda.

Tüm bunlara karşın bu yılın başlarında yayınlanan bir FCA raporu, BNPL yöntemlerinin uzun vadede tüketicilere zararı olabileceği konusunda uyardı.

Evenin Standard’ın kaynaklarına göre Monzo, müşteriler için satın alınabilirlik kontrolleri yaparak bu korkuların bir kısmını gidermeyi planlıyor. Firma ayrıca verileri kredi kuruluşlarıyla da paylaşacak. Monzo’nun BNPL özelliğini ne zaman aktif edeceğiyle ilgili henüz kesin bir tarih yok.

BNPL çözümlerinin görünmeyen tarafı: Borç tahsilatı

KaynakFinextra