Tüketici finansmanına ağırlık vermeye başlayan Goldman Sachs, BNPL girişimi GreenSky’ı 2,24 milyar dolara satın alıyor.

Satın alma işleminin 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. GreenSky‘ın hisseleri satın alım haberlerinin ardından yüzde 53 oranında yükseldi.

Goldman CEO’su David Solomon‘un satın alımla ilgili açıklamaları şöyle: “Marcus’un, geleceğin tüketici bankacılığı platformu olma hedefinde nettik. GreenSky’nin satın alınması da bu hedefi ilerletiyor. GreenSky ve yetenekli ekibi, Marcus’un yeni, aktif bir satıcı ve müşteri grubuna ulaşmasını sağlayacak etkileyici bir platform oluşturdu.

Goldman’ın bu hamlesi, varlıklı insanlar için için yatırım bankacılığı, ticaret ve varlık yönetimi gibi asıl alanının dışında yer alan ve büyük bir fırsat olan tüketici finansmanında da yükselmesine yardımcı olacak. Goldman, bireysel bankacılığa beş yıl önce Marcus kredi markasıyla başlamıştı. Banka o zamandan beri otomatik yatırım ve kişisel finansmanın yanı sıra Apple, JetBlue ve Amazon ile de ortaklıklar kurdu.

Goldman Sachs bu anlaşmayla birlikte müşteri tabanını genişlettiğini ve FinTech’in 10.000’den fazla tüccar ağına erişmesini sağladığı da belirtti.

CNBC’nin yorumuna göre bir zamanlar sadece devlet başkanlarına, şirket liderlerine ve ultra zenginlere hizmet veren banka, şimdi mutfaklarını yenilemek isteyen sıradan Amerikalı vatandaşlara taksitli krediler sunacak.

BNPL piyasası son 2 yılda büyük bir ivme kazandı. Dijitale yatkın FinTech’lerin yanı sıra geleneksel bankalar da bu alandaki fırsatları görüp değerlendirmeye çalışıyor. Goldman Sachs, GreenSky satın alımıyla bunun son örneklerinden biri oldu.

BNPL çözümlerinin görünmeyen tarafı: Borç tahsilatı

KaynakCNBC