Western Union gibi isimlerle rekabet eden Seattle merkezli para transferi FinTech’i Remitly halka arzını gerçekleştirdi. 

FinTech, halka açıldığı ilk gün hisselerinde %13 artış gördü. 2020’nin Temmuz ayında değerlemesi 1,5 milyar dolar olarak açıklanan Remitly’nin piyasa değeri şu anda 7,8 milyar dolara ulaştı.

Şu anda 2,4 milyon dolar aktif müşteriye sahip olduğu bilinen Remitly’nin müşterilerinin çoğunluğunu, Amerika’da yaşayan, Meksika, Hindistan ve Filipinler’deki ailesine ve arkadaşlarına para göndermek isteyen göçmenler oluşturuyor. Josh Hug bununla ilgili olarak “Temel aile ihtiyaçlarına bakarsanız, sınır ötesi gönderilen paranın büyük bir kısmı oldukça alçakgönüllü. Müşterilerimizin ailelerinin okul ücretini, temel yaşam masraflarını ve yemek ücretlerini ödemek için para gönderdiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

2020 yılında pandemiyle birlikte gelişmekte olan pazarlardaki işsizlik hızla yükselince birçok FinTech’te olduğu gibi Remitly’nin büyümesi de hız kazandı. Şirket pandemi döneminde 257 milyon dolar gelir elde etti. Bu da bir önceki yıla kıyasla gelirlerini iki katına çıkardığı anlamına geliyor.

Remitly yurt dışına para gönderme maliyetini düşürmek için teknoloji ve makine öğrenimi gibi istatistiksel yöntemler kullanıyor. Western Union gibi fiziksel perakende satış noktalarına sahip değil, ancak müşterilerinin nakit para almasına ve bırakmasına izin vermek için diğer ülkelerdeki şirketlerle ortaklık kuruyor.

2011 yılında faaliyetlerine başlayan Remitly, eski Barclay’s çalışanı Matt Oppenheimer, Jpsh Hug ve Shiivas Gulati tarafından kurulmuştu. Şirketin ilk risk sermayesi yatırımcıları arasında QED’den Nigel Morris ve Jeff Bezos’un kişisel fonu Bezos Expeditions bulunuyordu.

Remitly ABD’deki göçmenler için bankacılık hizmeti sunacak

KaynakForbes