Bir süredir süper uygulama planları yaptığı bilinen ödeme devi PayPal, süper uygulamasının ilk sunumunu kullanıma sundu. Uygulama, doğrudan para yatırma, fatura ödeme, dijital cüzdan, eşler arası ödemeler, alışveriş araçları, kripto para özellikler ve çok daha fazlasını içeren finansal araçların bir kombinasyonunu sunuyor.

Bu değişikliklerle birlikte PayPal eksiksiz bir finans uygulamasına dönüşüyor. Şirket bir banka olmayı hedeflemese de yeni uygulama, finansmanlarını Chime ve Varo gibi yeni nesil bankalara kaydırmayı düşünenler için bir dizi rekabetçi özellik sunuyor. Bu özelliklerden bazılarına kısaca göz atalım.

PayPal’ın açıklamasına göre yeni özellikler arasına katılan gelişen fatura ödeme özelliği, müşterilerin kamu hizmetleri, TV, internet, sigorta, kredi kartları ve daha fazlası dahil olmak üzere binlerce şirketin faturalarını izlemesine, görüntülemesine ödemesine olanak tanıdığını söylüyor. Müşteriler ayrıca geliştirilmiş, akıllı arama özelliği sayesinde faturaları keşfedebiliyor, yaklaşan faturalardan haberdar olmak için hatırlatıcılar ayarlayabiliyor ve düzenli olarak ödemek zorunda oldukları faturalar için otomatik ödeme planlayabiliyorlar.

Uygulamanın sunduğu bir başka yeni özellik ise Synchrony Bank ortaklığıyla verilen yüksek getirili tasarruf hesapları. PayPal, ulusal ortalamanın yaklaşık 6 katından fazla olarak yüzde 0,40 oranında Yıllık Yüzde Verim (APY) sunduklarını söylüyor.

Uygulama ayrıca henüz gelmemiş özelliklere yer açabilecek şekilde yeniden düzenlendi. Kullanıcılar artık hesaplarına genel bir bakış atabilecek kişiselleştirilmiş gösterge panosuna sahip olacaklar. Cüzdan sekmesi, kullanıcıların doğrudan para yatırmalarını yönetmelerine ve banka hesapları, banka ve kredi kartları gibi finansman kaynaklarını bağlamanın yanı sıra PayPal’ın kendi banka, kredi ve nakit kartlarına kaydolma olanağı sağlıyor. Başka bir finans sekmesinde ise kullanıcıların Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin satın almasına, tutmasına ve satmasına olanak tanıyan yüksek verimli tasarruflara ve önceden mevcut kripto özelliklerine erişim sağlanıyor.

Bununla birlikte ödemeler sekmesi, eşler arası ödemeler, uluslararası havaleler, hayır kurumları ve kar amacı gütmeyen bağışlar dahil olmak üzere PayPal’ın geleneksel özellik setinin çoğunu, fatura ödemelerini ve kullanıcıların ödeme talep etmesine veya söylemesine olanak tanıyan iki yönlü bir mesajlaşma özelliğini de barındıracak.

PayPal’ın yeni uygulaması müşterilerinin tüm işlemlerini tek bir uygulamadan yönetmesi için  tasarlandı. Süper uygulama olarak adlandırılan bu tür uygulamalar son birkaç yılda FinTech dünyasının bir trendi olarak karşımıza çıkmış durumda. AliPay ve WeChat örnekleriyle başlayan bu trend uzun bir süre FinTech şirketlerinin gündeminden çıkmayacak gibi görünüyor.

Rapor: Süper Uygulamalar ile tüm fonksiyonlar tek bir yerde

KaynakTechCrunch