Wells Fargo analistleri, önümüzdeki 5 yıl içinde bankacılıkla ilişkili 100.000’den fazla işin teknoloji tarafından yerinden edilebileceğini tahmin ediyor.

Bloomberg’in haberine göre banka, müşterilerine, dijitalleşmenin Wall Street ve çalışanları üzerindeki potansiyel etkisini ayrıntılarıyla anlatan 110 sayfalık bir rapor gönderdi.

Bloomberg TV’ye konuşan Wells Fargo genel müdürü Mike Mayo, back-office işlerinin üçte ikisinin ve front-office rollerinin ise üçte birinin etkileneceğini öngörüyor.

Mayo konuyla ilgili olarak: “Geliştiriciler yeni bankacılardır. Bunlar daha yüksek ücretli pozisyonlar olma eğilimindedir, bu nedenle bankalar personel sayısını azaltırken, tazminatı o kadar hızlı düşürmeyebilirler.

Bazıları teknolojiye yenik düşecek, ancak diğerleri tamamen ortadan kaldırılması için yönetmelik veya yasalarda değişiklik gerektirebilir. Her halükarda, bankalar zaman içinde arka ofis çalışan sayısını önemli ölçüde azaltabilmelidir.

Teknolojinin bankaların daha iyi rekabet etmesini gerektirdiğine, tarihteki en büyük yapısal değişikliği mümkün kıldığına ve rekor düzeyde verimliliği erişime açtığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Dünyada Dijital Bankacılık

KaynakFinextra