Avrupa’nın en büyük bankaları, ödemeler alanındaki Amerikan hâkimiyetinin kırmak için siyasi baskının da artmasıyla birlikte, önümüzdeki aylarda Mastercard – Visa ikilisinin kendi çıkarlarına uygun olup olmadığını tartışacak.

Deutsche Bank, Commerzbank, BNP Paribas, ING, Santander, UniCredit ve BBVA dahil olmak üzere 22 üyesi bulunan “European Payments Initiative” (EPI), AB’nin sınır ötesi ödeme endüstrisini Amerika’nın etkisinden kurtarmaya çalışıyor.

Avrupalı bankalar bir taraftan ABD merkezli kart şirketlerini bölgeden çıkarmaya çalışırken diğer taraftan GAFA olarak adlandırılan Amerikan teknoloji devleri Google, Amazon, Facebook ve Apple’ı da endişeyle takip ediyorlar.

EPI CEO’su Martina Weimert konuyla ilgili verdiği röportajda şu ifadeleri kullanıyor: “Visa ve Mastercard ikilisinin önündeyiz. Pazar güçlerini artırıyorlar. GAFA çözümlerinin tamamı Avrupa pazarına yayılıyor ve Avrupa’ya ait hiçbir şeyimiz yok.

Avrupa’da daha önce de benzer girişimler söz konusu olmuştu, ancak bu sefer diğerlerinden farklı olan Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu girişime verdiği tam destek. Programa yoğun bir şekilde yatırım yapan Fransa ve Almanya merkez bankaları da girişimi sıkı bir şekilde destekliyor.

Weimert, ilk hizmetlerini önümüzdeki yılın ikinci yarısında başlatmayı hedefliyor. Hizmet ilk olarak tüketiciler ve küçük işletmeler için anında ödeme sağlamaya odaklanacak ve tamamlanması iki gün kadar sürebilen elektronik işlemleri kolaylaştırmayı amaçlayacak.

EPI daha sonra banka ve kredi kartları gibi diğer hizmetlere (büyük olasılıkla 2023’ten itibaren) ve insanların alışveriş yapmak ve birbirlerine para göndermek için kullanabilecekleri akıllı telefonlar için dijital bir cüzdana doğru faaliyetlerini geliştirecek. EPI ödemelerinin uluslararası kabulü ile birlikte tam kullanıma sunulmasının 2025 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

Mastercard ve Visa ise potansiyel bir rakipten endişe duymadıklarını söylüyorlar Mastercard’ın Avrupa’da pazar geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Jason Lane egemenlik sorununu kabul ettiklerini ve EPI’nin piyasaya getireceği her türlü rekabeti memnuniyetle karşıladıklarını söylüyor. Benzer şekilde bir Visa sözcüsü de daha rekabetçi bir pazar olasılığını memnuniyetle karşıladıklarını, bunun ekonomik büyümeyi teşvik ettiğini ve tüketiciler için seçenek, tüccarlar içinse fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

Mastercard BNPL piyasasına giriyor

KaynakPolitico