Klarna, ticari uygulamalarına yönelik gelen eleştiriler sonucu Birleşik Krallık’taki şimdi al, sonra öde (BNPL) ürün yelpazesi için yeni önlemler paketini duyurdu.

Klarna’nın getirdiği önlemler paketinde, tüketicilere kasada tam ödeme yapma imkânı, daha güçlü kredi ve satın alınabilirlik kontrolleri, net ödeme dili, basitleştirilmiş şartlar ve koşullar, iyileştirilmiş şikayet yönetimi ve kalan son gecikme ücretlerinin kaldırılması gibi şeyler bulunuyor.

Klarna’nın bu hamlesi, BNPL uygulamalarının müşteriler üzerinde yarattığı borç yükü ve müşterilerin bu tür çözümleri kullanırken neyin altına girdiklerini tam olarak bilmemelerine yönelik eleştirilerden sonra geldi.

Klarna’nın yeni paketi, müşterilerin bilinçsiz bir şekilde BNPL çözümleri kullanmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Şirket BNPL seçeneklerinin bir kredi ürünü olduğunu ve ödemelerin kaçırılmasının sonuçları olacağını artık daha net bir dille ifade ediyor. BNPL çözümlerinin şartlar ve koşulları için Fairer Finance ile birlikte çalışan FinTech, burada kullanılan ifadeleri de daha anlaşılır ve sade bir hale getirdi.

Son olarak Klarna, tüketicilerin daha yüksek değerli satın almaların maliyetini 6 – 36 aya yaymak için kullandıkları ve düzenlemeye tabi Finansman ürününden kalan gecikme ücretlerini de kaldırıyor.

BNPL çözümlerinin görünmeyen tarafı: Borç tahsilatı