PayPal, sosyal medya platformu Pinterest’i satın almakla ilgileniyor. Bloomberg’in kaynaklarına göre ödeme şirketi satın alma için 45 milyar doları gözden çıkardı.

E-ticaret, sosyal medya ve finansal teknolojileri kombinlemek isteyen PayPal, bu satın alımı tamamlaması halinde 2016 yılında Microsoft’un LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın almasının ardından en büyük sosyal medya satın alımını gerçekleştirmiş olacak.

Müşterilerin TikTok ve Instagram gibi platformlardan gittikçe daha fazla alışveriş yapması PayPal’ın bu hamleyi gerçekleştirmesini hızlandıran şey oldu. Pinterest’i satın almak, PayPal’ın bu e-ticaret büyümesinden daha fazlası yakalamasına ve gelirini çeşitlendirmesine olanak sağlayacak.

Bloomberg’in kaynaklarına göre PayPal, Pinterest için hisse başına 70 dolarlık bir teklif yaptı. Şirket görüşmeleri mali çeyrek sonuçlarının açıklanacağı 8 Kasım gününe kadar başarılı bir şekilde bitirmek istiyor.

Hiçbir anlaşmanın kesin olmadığı ve şartların değişebileceği konusunda uyaran kaynaklar, görüşmeler gizli yürütüldüğü için kimliklerinin açıklanmamasını istediler.

Sosyal medya güdümlü e-ticaret son yıllarda büyük bir yükselişe geçmiş durumda. Örneğin TikTok, kullanıcıların ürünleri doğrudan kısa video uygulamasından satın almalarının bir yolunu test ediyor. E-ticaret devi Shopify ile ortaklık kuran şirket geçtiğimiz ağustos ayında perakende markalarının ürün kataloglarını uygulamaya bağlamasına izin vermeye başladı. Bu trend hızla büyümeye devam ederken FinTech firmaları da müşterilerin bu ilgisine kayıtsız kalmak istemiyor.

PayPal ‘süper uygulamasının’ ilk sürümünü kullanıma sundu

KaynakBloomberg