Şimdi al, sonra öde (BNPL) firması Zilch, Ventura Capital ve Gauss Ventures’un liderliğinde 110 milyon dolarlık C serisi yatırım turunu tamamladı. 

Yatırımla birlikte 2 milyar dolar değerlemeye ulaşan Zilch, BNPL trendinin yakın zamanda bir yere gitmeyeceğinin de işaretini verdi.

Geçtiğimiz ay B2B ödemelerini hedefleyen Berlin merkezli BNPL firması Billie de Çin internet devi Tencent ve BNPL devi Klarna’nın da aralarında olduğu bir gruptan 100 milyon dolarlık yatırım almıştı. Pandemiyle birlikte piyasası hızla büyüye BNPL çözümlerinin kullanım oranları hızla artarken bu çözümü sunan şirketler de yatırım almaya devam ediyor.

İsveç merkezli Klarna’nın ayak izlerini takip eden Zilch, yatırımı Miami’de bir ofis açarak Amerika Birleşik Devletleri’ne genişlemek istiyor.

Zilch, Birleşik Krallık’ın finansal düzenleyici kurumu olan FCA’den tüketici kredisi lisansı alan  bir firma olduğu için diğer BNPL çözümlerinden ayrılıyor.

Ayrıca firmanın ürünü, müşterilerin entegre ödeme seçenekleri yerine herhangi bir Mastercard kabul eden satıcıda ödeme yapmalarına izin vermesi bakımından diğerlerinden ayrılıyor.

Zilch kurucusu ve CEO’su Philip Belamant diğer BNPL firmalarıyla ilgili olarak CNBC’ye yaptığı açıklamada “Kötü işler olduklarını söylemiyorum ama onlar sadece taklitçiler. Partiye geç gelip bir şeyi tamamen aynı şekilde yapamazsınız.” ifadelerini kullanıyor.

Stripe, Klarna ile birlikte işletmelere BNPL çözümleri sunacak

KaynakThe Block