Business Insider’ın haberine göre JP Morgan Chase, finansal teknoloji şirketlerine karşı rekabet gücünü korumada güçlük çekiyor. Bunun en temel sebepleri arasında ise arta FinTech değerlemeleri ve ABD’li teknoloji yeteneklerini işe almadaki zorluk gösteriliyor.

Bankanın küresel ödemeler başkanı ve operasyon komitesi üyesi olan Takis Georgakopoulos, Bank of America konferansında yaptığı konuşmada iki sıkıntıyı dile getirdi. Georgakopoulos, JPMorgan’ın fintech alımları yapmak için iki kriteri olduğunu söyledi: Şirketin teknolojisinin kalitesi ve mühendislik yeteneği.

Yükselen Değerlemeler

Her iki kriteri de karşılayan FinTech bulmanın zor olduğunu dile getiren Georgakopoulos, artan FinTech değerlemelerini de bu durumu etkileyen bir faktör olarak gösteriyor. Georgakopoulos, yüksek değerlemelerin JPMorgan’ın bir FinTech için gelirine göre fazla ödeme yapma riskini beraberinde getirdiğini söylüyor.

Georgakopoulos’un bu açıklamalarına örnek olarak Insider, CB Insights’ın orta büyüklükteki fintech’lerinin yıllık %144 değerleme artışı gördüğünü gösteren CB Insights’ın özel pazar verilerini işaret ediyor.

Yükselen değerlemelere karşın JP Morgan 2020’dan bu yana 10 FinTech anlaşmasını tamamladı.

Dar yetenek pazarı

Georgakopoulos yükselen değerlemelerle birlikte JP Morgan’ın ABD’nin bazı bölgelerinde teknoloji yeteneklerini işe almak için zorlu bir pazarla karşı karşıya olduklarını da söylüyor.

Georgakopoulos, buna rağmen JP Morgan’ın Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerinden yetenek transfer edebildiğini ve bankanın yeni yetenekler için geniş bir çalışma ölçeği sunduğunu söylüyor.

JP Morgan’ın önüne çıkan bu tür engeller, çok daha çevik bir şekilde hareket edebilen ve yeni teknolojileri müşterileriyle buluşturabilen FinTech’lere ya da yeni nesil bankalara karşı dezavantajlı duruma düşürüyor. Georgakopoulos’un söylediklerine göre banka bir süredir bu engelleri çözmek için çalışmalarını yürütüyor.

JP Morgan Birleşik Krallık’ta dijital banka açıyor

KaynakBusinessInsider