Dünyanın en köklü bankalarından biri olan Societe Generale, dijital çağa geçişte ve bu çağda başarılı olmasına yardım etmesi için odağını veri bilimi ve yapay zeka teknolojilerine çevirdi.

150 yıllık Fransa merkezli banka, bir dizi zorlukla karşı karşıya kalırken, tüm işletmeleri ve coğrafyalarında çalışan 65 baş veri görevlisi de dahil olmak üzere 1000’den fazla veri uzmanından oluşan bir ordu oluşturduğunu söylüyor.

Banka, başlangıç ​​uygulamaları, yüz ve biyometrik tanıma, otomatik kredi derecelendirmeleri ve piyasa faaliyetleri için analiz araçları gibi alanları kapsayan, yaklaşık 170’i yapay zekaya dayalı olmak üzere üretimde 330’dan fazla veri kullanım senaryosuna sahip.

Veri odaklı bu uygulamalar SocGen’e kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri, yanıt verme hızı, verimlilik ve risk kontrollerinde bir avantaj sağlamak için tasarlandı.

Societe Generale CEO’su Frédéric Oudéa konuyla ilgili olarak: “Veriler, özellikle yapay zeka ve artan kullanımı ile birlikte, Societe Generale’in mevcut dağıtım ve üretim modellerini iyileştirebileceği, aynı zamanda yeni alternatif iş modellerinin icat edilip geliştirilebileceği stratejik bir varlıktır. Sorumlu bir veri kullanımıyla veri odaklı bir banka olmak, stratejik gündemimizin merkezinde yer alıyor.

Verinin tüm potansiyelinden yararlanmak için banka, özel ve genel bulutları birleştiren bir ana hibrit “datalake” platformu da geliştirdi.

Dijital çağa güçlü bir şekilde geçmek ve burada rakiplerinden geri kalmak istemeyen SocGen, veri bilimi, yapay zeka ve bulut bilişim gibi alanlara gittikçe daha fazla sermaye ayırıyor ve endüstri standartlarının üstünde bir hizmet vermek için çabalıyor. Veri odaklı yaklaşımı “kültürel bir devrim” olarak nitelendiren banka çalışanlarına da bu alanda kendilerini geliştirmesi için gereken kaynağı sağlıyor.

SocGen 600 şubesini kapatıyor

KaynakFinextra