National Bank of Kuwait (NBK), Kuveyt’teki ilk tamamen dijital banka olan Weyay’ı duyurdu. Bankanın açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleşti.

Weyay, Kuveyt’in geniş genç grubunu hedef alacak. Ülke nüfusunun üçte ikisi 34 yaşın altında ve Kuveyt dünyadaki en yüksek akıllı telefon ve internet penetrasyon oranlarından birine sahip.

NBK Group CEO Yardımcısı Shaikha Al-Bahar konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dijital bankalar, özellikle müşterilerin fintech, telekomünikasyon tarafından sağlanan dijital hizmetler ve finansal uygulamalardaki artan güvenilirliği göz önüne alındığında, bankacılık sektöründe yeni normal haline geldi.

Ana banka, tamamen dijital bir yeni nesil bankacılık uygulaması sunmadan önce 15 ve 24 yaşındakiler arasında bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılanların  yüzde 80’i, kişisel tasarruf hedefleri belirlemelerine ve paralarını takip etmelerine yardımcı olacak araçlar aradıklarını söyledi.

Weyay, gençlerin harcamalarını ve birikimlerini daha iyi takip etmelerine ve düzenlemelerine yardımcı olan ve onlara uygun yatırım kanalları sağlayan entegre bir ürün ve hizmet paketi sunmayı amaçlıyor.

Banka şu anda tam bir lansman öncesinde beta sürümünde kullanılabiliyor. Hesap açılışı tamamen dijital olacaktır. Müşteriler kartlarının rengini seçebilecek ve hemen kullanabilecekler. Banka ayrıca para transferleri konusunda da yenilik vaat ediyor. Güvenlik için ise yüz tanıma gibi teknolojilerden yararlanılacak.

Bir süredir kendi içinde dijital dönüşüm içinde olan NBK dijital hizmetler ve kanallar geliştirerek yeni ödeme çözümleri sunmak istiyor. Weyay de bu çabaların sonuçlarından biri olarak ortaya çıktı.

Dünyada ve Türkiye’de Dijital Bankacılık

KaynakFinTech Futures