FinTech ekosisteminin 2022 gündem maddelerine ilişkin kapsamlı bir öngörü…

2021 FinTech sektörü için verimli bir yıl oldu. Fintech girişimleri yıl boyunca sağlam fonlar topladılar, sektörün önemli şirketlerinin halka arzları gerçekleşti. Dahası geçen yıl çok önemli şirket birleşmelerine de şahit olduk. Örneğin yılın ilk döneminde sektör tüm zamanların en önemli halka arzlarından birini gördü. Latin Amerika merkezli FinTech girişimi Nubank, yedinci yatırım turunda 400 milyon dolar topladı. Bir başka önemli gelişme ise ödeme sistemleri şirketi Square’in, Avustralya merkezli bir diğer fintech şirketi Afterpay‘i 29 milyar dolara bünyesine katması idi. İngiliz fintech devi doğrudan listeleme ile halk arz edildi. Coinbase de geleneksel halka arz yerine doğrudan listeleme ile halka açılan firmalar arasına katıldı.

Kripto tüm finansal hizmetleri besleyecek

Günümüzde neredeyse her şirket bir internet şirketi olarak çalışıyor. On yıl önce bu o kadar yaygın bir durum değildi. Çok yakında benzer şekilde, bu sorunun kripto şirket versiyonunu sorabiliriz.

Kripto paralar, tüketicilerin günlük hayatında giderek daha fazla yer kaplarken, fintech şirketleri de bu alanda daha fazla pay elde etmek için ürün skalasına daha fazla kripto ürün eklemeye başladı.

Örneğin, Robinhood hisse senedi ticaretiyle başladı ve şimdi bazı kripto ticaretini kolaylaştırıyor. Bazı yeni nesil bankalar müşterilerin DeFi (merkezi olmayan finans) yoluyla daha yüksek getiri elde etmelerini sağlıyor. 2022’de, tüketicilerin kripto finansal yaşamlarını yönetmeye devam edebilmeleri için transferler, cüzdanlar ve bir hizmet olarak getiri, saklama ve daha fazlası için daha fazla kripto ürünün hayatımıza girdiğine şahit olacağız. Ayrıca kripto altyapısı tarafından desteklenen yeni fintech şirketleri dalgasını da görebiliriz.

Web 3.0 topluluğu, ABD ara seçimlerinde önemli bir unsur olarak ortaya çıkacak

Güncel verilere göre her beş Amerikan vatandaşından birinin artık kripto para yatırımı var. Yapılan araştırmalara göre, web 3.0 ve internetin geleceği, 2022 ABD ara seçimlerinde birçok insanın oy kullanma şeklini etkileyecek.

Web 3.0 çağının seçmenleri genç ve çeşitlilik arz eden bir kitle. Y kuşağı seçmenlerinin %79’u, Hispanik seçmenlerin %73’ü ve Siyahi seçmenlerin %79’unun web3’ün genişletilmesini destekleyen bir adaya oy verme olasılığı daha yüksek. Bu seçmenler büyük ölçüde 2008 Ekonomik krizinin ardından reşit oldular ve mevcut finansal sisteme anlamlı bir alternatif arıyorlar. Finansal varlıkları üzerinde doğrudan kontrol sağlayan ve toplumun geleneksel finans kurumları tarafından yeterince temsil edilmeyen kısımları için yatırım seçenekleri sağlayan bir alternatif.

Peki bu seçmenler neyi umursuyor? Politikacılar tarafından hayata geçirilen düzenlemelerin ortalama Amerikalılar için ekonomik fırsatları engellememesine, kötü aktörleri ve yasadışı faaliyetleri çökerten düzenlemelere odaklanmasını istiyorlar. Politikacıların ulusal teknoloji stratejisine katkı yapmasını istiyorlar. Web 3.0’ın tüketicilere verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayabileceğine ezici bir şekilde inanıyorlar. Bu sayede ABD’nin teknoloji liderliğini küresel sahnede destekleyebileceğine inanıyorlar. Ve hükümetin, topluluğa ait web 3.0 platformlarını desteklemede aktif bir rol oynamasını istiyorlar. Web3’ün gelecek yılki seçimlerin önemli bir parçası olacağına şüphe yok ve politika ise hızla neyin tehlikede olduğunu anlamaya başlıyor.

Topluluk öncelikli sosyal yatırım platformları trend olacak

GameStop olayı ve AnayasaDAO‘nun ortak noktası nedir? Her ikisi de dijital dünya bireylerinin, ister dağıtılmış bir hedge fonu işletmek, ister Anayasa’nın bir kopyasını satın almak olsun, finansal güçlerini toplu olarak daha büyük bir hedefe yönlendirme arzusunu gösteriyor.

2022’de, bu benzeri internet ortamındaki kolektif eylem kültüründen yararlanan çok oyunculu, topluluk odaklı sosyal yatırım platformları göreceğiz. Burada diğer sosyal ürünlere skeuomorfik olmayan bir dizi ürünün inşa edildiğini görüyoruz, bu nedenle skor ve ticaret takibi gibi özelliklere sahip olmak yerine, varlık havuzu, oylama gibi yeni ürün temelleri etrafında inşa ediliyor. İster dağıtılmış riskten korunma fonları, ister sosyal ve çevresel hedefleri ilerletme veya toplu olarak sahip olunan varlıkları satın almak için para biriktirme olsun, toplu yatırımı mümkün kılan koordinasyon burada temel motivasyon olarak karşımıza geliyor.

Her sağlık şirketi bir fintech şirketidir

FinTech ürünleri, daha önce de söylediğimiz gibi, dikey SaaS işletmelerinin yeni gelir akışlarına dönüşmesini sağlıyor. ABD’nin GSYİH’sının %20’sini temsil eden bir sistem olan sağlık sektöründe, fintech yeteneklerinin 2022’de sektörü güçlendirebileceği üç alan öngörülüyor: tüketici ödemeleri ve kredilendirme, tedarikçi uygulamalarını etkinleştirme ve sigorta. Sağlık hizmetleri ödemeleri, karmaşık bir alandır. Bu nedenle, Stripe gibi genelleştirilmiş bir çözümün, bir tıbbi uygulamayı kapsamlı bir şekilde desteklemek için ihtiyaç duyulan mevzuata uygunluk ve sağlık planı entegrasyonu gibi tüm yetenekleri sağlaması pek olası değildir. Bu, tüketicilerin sağlık faturalarını finanse etmesine ve planlanmamış tıbbi harcamalardan kaynaklanan iflas riskini azaltmasına yardımcı olan “şimdi satın al, sonra öde” (BNPL) gibi sektöre özgü ödeme ağ geçitleri ve finansman ürünleri için fırsat sunuyor.

Tedarikçi tarafında, BNPL, bazı alanlarda %20’ye kadar düşebilen tahsilat oranlarını iyileştirebiliyor. Ayrıca, sağlayıcı uygulamalarının risk alarak iş modellerini “üye başına aylık ödeme” (PMPM) gibi düzenlemelere geçiş yapmalarına yardımcı olmak ve ayrıca gelir ve marj akışlarını çeşitlendirmek adına yeni hizmet hatları konusunda faturalandırma yetenekleri eklemek için tasarlanmış yeni ortaya çıkan fintech ürünleri de bulunuyor.

Son olarak, geleneksel sağlık sigortasının ayrıştırılması ve yeniden gruplandırılması, bireyleri ve işletmeleri hedefleyen yeni sigorta kapsamı ürünlerinin gelişmesini destekleyen yeni fintech platformları yarattı. Bu şirketler, kuruluşların riski daha çevik, uygun maliyetli ve şeffaf yollarla yönetmelerine yardımcı olan sigortalama, talep işleme, sağlayıcı ağ yönetimi ve kullanım yönetimi yeteneklerini modüler hale getiriyor.

FinTech sağlık hizmetlerine ve yazılımlarına girerken, daha değer odaklı bir sağlık sisteminin önünü açmak için teşvikleri yeniden yapılandırma ve verimsizlikleri ortadan kaldırma potansiyelini görüyoruz.

Fintech sektöründe hedef sıfır karbon

Etrafımızda hızla yaygınlaşan çevreye duyarlı yapılandırılabilirlik FinTech’e de geliyor. Borç, kredi, ACH, PayPal, BNPL ve 2021’de sunulan tüm çeşitli ödeme yöntemleri arasında geçiş yapmanın, söz konusu satıcı için çevreye en az zararlı olanı gösterdiği bir ödeme deneyimi hayal edin. Emisyon verisi altyapısı ve teknolojisindeki iyileştirmeler, bunu giderek daha hızlı bir şekilde mümkün kılıyor. Patch, Capture ve Wren gibi şirketler, işletmelerin ve tüketicilerin yalnızca karbon ayak izlerini anlamalarını değil, aynı zamanda buna göre hareket etmelerini çok daha kolay hale getirirken, ödeme sağlayıcıları, yeni nesil bankalar, lojistik firmaları ve daha fazlası, muhtemelen karbon dengeleme opsiyonunu ürünlerine dahil edecek.

Bununla birlikte, tüketicileri daha yeşil ürünleri veya teslimat yöntemlerini seçmeye neyin motive edeceği de önemli. Google Haritalar’daki çevre dostu rotanın aslında en yavaş olabileceği gibi, bugün ticarette yeşil seçenekler en pahalı olma eğiliminde. İklim ve fintech’in kesiştiği noktada yer alan girişimler, çevre dostu seçenekleri yalnızca daha sorumlu değil, aynı zamanda emsallerinden daha uygun fiyatlı ve ödüllendirici hale getiren yeni teşvik yapıları oluşturmak zorunda kalacak. Daha yüksek APY’ler, daha düşük APR’ler, daha iyi getiriler veya daha düşük ücretler düşünün.

Bu alandaki yaratıcı teşvik uyumuna ilişkin en başarılı örnek olay incelemelerinden biri, enerji ticareti için bir blok zinciri platformu olan Powerledger ve bir Avustralya bira şirketi olan Carlton United Brewery‘den geliyor. Carlton, 2025 yılına kadar tamamen yenilenebilir enerjiye dair vir hedef belirledi ve bu bağlamda sadakat programı oluşturmak için Powerledger ile çalışmaya başladı.

Diğer FinTech Trendleri

Ortaklıklar ve ürün odaklı büyüm öne çıkacak

Son yıllarda dijital müşteri edinme kanallarında (FB & GOOG) anlamlı bir enflasyona şahit olduk. Peki 2022’de giderek daha rekabetçi hale gelecek olan piyasada kısıtlı dijital satın alma kanalları karşısında şirketler kendini nasıl farklılaştıracak? Bu konuda iki yanıt olabilir: Ya ürüne dayalı büyüme ya da ortaklıklar öne çıkacak.

Ürün tarafında bugünün ürünlerinin yarının ilkelleri haline geldiğini görüyoruz; Yeni API’ler bankacılığın temel özelliklerini (ör. tasarruf, harcama, borç verme, yatırım) hemen hemen her uygulama deneyimine entegre etmeyi olağanüstü basit hale getirdiğinden, yalnızca bir banka veya aracılık hesabı sunmak artık öne çıkmak için yeterli olmuyor. Bunun yerine, tüketicinin hayal gücünü yakalayan ürünler, bu ilkelleri topluluklardan, kripto paradan ve ticaretten yararlanan yeni yollarla harmanlayacak. Ortaklık tarafında ise, Credit Karma’nın Houston Rockets ile, Chime’ın Dallas Mavericks ile ve Gusto ve Guideline anlaşmalarıyla sektörde iyi örnekler ortaya çıktı.  Doğrudan tüketici pazarlamasında sınıfının en iyisi olan şirketler büyümeye devam etmek için iş geliştirme ve ortaklıklar arıyorlar ve bu eğilimin 2022’ye kadar devam etmesi bekleniyor.

Gelişmekte olan piyasalarda daha fazla fintech girişimi ortaya çıkacak

Bu yıl, gelişmekte olan piyasalarda patlama yaratan girişimlere, rekor düzeyde yatırıma ve etkileyici çıkışlara şahit olduk. Özellikle Nubank halka arzı, Latin Amerika ve küresel olarak fintech için bir dönüm noktasıydı ve Latin Amerika’da büyük bir çıkışı temsil ediyordu. 2022, gelişmekte olan pazarlarda finansal hizmetlerde yatırım ve inovasyonda daha fazla büyüme getirecek.

Tarihsel olarak gelişen pazarlarda çok sayıda B2C fintech vardı. Yakın gelecekte daha fazla B2B’nin küçük işletmelere ve kurumsal müşterilere ödemeleri dijitalleştirme ve optimize etme, çalışanlara daha verimli ödeme yapma, malzeme tedarik etme, muhasebe işlemlerini yapma, kendilerini sigortalama ve daha pek çok konuda yardımcı olacağını göreceğiz.

İkincisi, yeni modern API’ler, şirketlerin ödeme yapmasını, banka hesap bilgilerine erişmesini, kart düzenlemesini, köprü kripto para birimi oluşturmasını ve daha fazlasını mümkün kılacaktır. Şirketler, geleneksel finansal sistemlerle tek seferlik entegrasyonları manuel olarak oluşturmaya ihtiyaç duymak yerine, modern altyapıya bağlanabilecek ve bu nedenle yeni fintech ürünlerini daha az maliyetle piyasaya sürebilecekler.

Ortaya çıkacak iş modelleri, ilham almak için ABD ve Avrupa’dan daha çok diğer yükselen pazarlara yönelecek. Gelişmekte olan pazarlara daha iyi uyan, mevcut kullanıcı davranışına, düzenlemeye ve dijitalleştirme aşamasına dayalı bir dizi iş modeli göreceğiz. Örneğin, Hindistan ve Latin Amerika, kısmen bu pazaryerlerinin küçük işletmelere genellikle kredi ve lojistik gibi hizmetlere erişim sağlaması nedeniyle ABD veya Avrupa’da bulunmayan (gömülü fintech ile) bir dizi yerel B2B pazar yeri gördü.

Insurtech asıl şimdi başlıyor

Sigortacılık sektörünün ilk fintech girişimleri çevrimdışı süreçleri çevrimiçi hale getirmeye odaklandı ve sigorta sürecinin çoğuna uzak kaldı. Uzun süreli düşük faiz oranlı bir ortamdaki girişimler ise verim elde etmek için yeni pazarları ve stratejileri test etmeye daha istekliydi. Bu, sigorta ekosisteminin pazarın geri kalanına kıyasla ölçek eksikliği ile birleştiğinde, yeni katılımcıları yeni karlı stratejiler öğrenmek ve bulmaya çalışmak için test ortakları olarak gören birçok kapasite ortağına sahipti. Faiz oranları yükseldikçe ve piyasalar sertleştikçe, piyasa farklılaşmak ve karlılığa odaklanmak için potansiyel olarak insurtech dünyasındaki satın alımları ve para kazanmaya odaklanan diğer yeni nesil işleri ortaya çıkarak.

Kitap Önerisi: Fintech ve Insurtech ile Finansın Dönüşümü

KaynakA16Z.com