“Günlük harcamalar için yeni bir deneyim” yolda. İşte detaylar….

Robinhood Markets, temel aracılık işinin ötesine geçmek için yaptığı son hamle olan, ödüllü nakit kartın yanı sıra bir de harcama hesabı özelliğini sunmayı planlıyor. Menlo Park-California merkezli şirketin planlarının ayrıntıları, şirketin iPhone uygulamasının gelecekteki özellikleri ortaya çıkaran beta sürümünden geldi. Bu bilgiler, yazılım geliştirici Steve Moser tarafından bulundu.

Alınan bilgilere göre harcama hesabı, bir yan kuruluş altında işletilecek. Robinhood Nakit Kartı ise, geri ödemeyle harcama yapabilmenize ve bundan kalan ufak para üstlerini otomatik olarak yatırımda kullanmanıza imkan sağlayacak. Bu yatırımlar aracılığıyla haftalık %10 ile %100 arasında bonuslar alınabileceği kaydediliyor.

Robinhood CEO’su ve kurucu ortağı Vlad Tenev (üstte), şirketin “önümüzdeki aylarda” piyasaya sürülecek olan “günlük harcamalar için yeni bir deneyim” üzerinde çalıştığını söyledi. Tenev, bu sözleri hakkında detaya inmeyi reddetti.

Robinhood, halihazırda tasarruf hesabına benzer şekilde çalışan ve hisse senedi yatırım özellikleriyle bütünleşen bir banka kartı ve nakit yönetimi hesabı sunuyor. Para üstü yatırımı özelliği, Acorns.com ve Stash.com da dahil olmak üzere, birçok çevrimiçi ticaret şirketi tarafından zaten sunulmakta.

Yeni hesap, herhangi bir minimum tutar istemeyecek ve ücretsiz olacak. Ayrıca, maaş çeklerinden otomatik olarak bir yüzde veya standart dolar tutarı yatırma özelliği ile beraber kullanıcıların gelirlerini iki güne kadar erken almalarını sağlayacak bir tür ‘erken para yatırma özelliği’ de içerecek.

Şirketin 22,7 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Ancak alım-satım faaliyeti, 2021’deki seviyelerinden aşağı doğru düşmeye devam ediyor. Zira Robinhood’un hisse fiyatı, Temmuz ayındaki ilk halka arzından bu yana %70’ten fazla düştü.

Robinhood, 2018’de kamuoyuna yansıyan ‘bir vadesiz bir de tasarruf hesabı sunma’ planlarında başarılı olamamıştı. Hatta şirket o sırada Securities Investor Protection’ın (SIPC) müşterilerin parasını sigortalayacağını söylemişti; SIPC ise, Robinhood’un duyurudan önce kendileriyle hiçbir şekilde temasa geçilmediğini açıklamıştı.

KaynakBloomberg