Yeni Nesil Bankacılık Deneyimi Başlıyor

BDDK tarafından yayımlanan “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik” ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren, şubesiz formatta, tamamen dijital kanallar üzerinden yeni nesil bir bankacılık deneyiminin önü açıldı.

Yönetmelikte dijital bankalar; “Bankacılık hizmetlerini fiziksel şubeler yerine esas olarak elektronik bankacılık hizmetleri dağıtım kanalları aracılığıyla sunan kredi kuruluşu” olarak tanımlandı. Bu tanımı bazı nüans farklılıkları olmakla birlikte İngilizce literatürdeki “Neobank” veya “Challenger Bank” olarak ifade edilen şubesiz banka kavramına benzetmek mümkün.

Dijital Bankalar Finansal Alışkanlıklarımızı Değiştirecek

Dijital bankalar daha uygun maliyetli hizmet sunmalarının yanında müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını çok daha hızlı ve kolay karşılamalarını sağlayan bir deneyim sunmaktadır. Dünyadaki örneklerine bakıldığında dijital bankaların, geleneksel bankalara göre çok daha çeşitli ürün ve hizmet yelpazesine sahip olduğu görülmektedir.

Harcama paylaşma, birlikte biriktirme, gerçek bir ihtiyaç için biriktirme, ödül cezaya dayalı birikim gibi yenilikçi çözümlerle, müşterinin ihtiyaçlarını anlayan ve onunla bağ kuran bu yeni nesil bankacılık ile geleneksel banka müşterilerinin finansal alışkanlıklarının değişeceği öngörülmektedir.

Dijital Bankacılık Kurulumunda Doğru Teknoloji Seçimi Kritik Önem Taşıyor

Dijital bankacılığın tüm avantajlarına rağmen müşterilerin alışılagelmişin dışında fiziksel bir şubeye temas edememesi sebebiyle özellikle güven anlamında bir tereddütleri olacağı düşünülmektedir. Müşterilerin geleneksel bankalarda hissettikleri güven, gizlilik ve kesintisiz hizmet kriterlerinin dijital bankalarca eksiksiz olarak sunulması müşteri kazanımı açısından kritiktir. Dolayısıyla sadece dijital kanallardan hizmet vermeleri sebebiyle bankacılık uygulamalarının hızlı ve kesintisiz çalışması, fraud ve diğer güvenlik açıklarına karşı yüksek önlemlerle donatılmış olması, regülasyonun gerektirdiği gibi 7/24 kesintisiz hizmet vermesi dijital bankaların teknolojik altyapılarında olmazsa olmaz kriterler olarak ifade edilmektedir. Geleneksel bankalarla rekabet edebilmek için dijital kanallarda daha önce kendini kanıtlamış teknolojik çözümlerin, dijital bankaların teknoloji seçiminde öncelikli rol oynayacağı düşünülmektedir.

Architecht, BDDK Yönetmeliğindeki Tüm Standartları Kapsayan Dijital Bankacılık ve Servis Modeli Bankacılığı (BaaS) Platformu Sunuyor

Türkiye’de ve yurt dışında birçok bankanın uçtan uca bankacılık sistemini tasarlayan finansal teknoloji şirketi Architecht, 30 yıllık bankacılık tecrübesiyle ulusal ve uluslararası alanda birçok banka ve finansal kuruluşa sunduğu teknolojik altyapının gücüyle oluşturulan Dijital Bankacılık Platformu ile yukarıda bahsedilen tüm endişeleri ortadan kaldıracak bir teknolojik altyapı çözümü sunmaktadır. Yüksek güvenlik önlemleri, gelişmiş antifraud sistemleri, tanım tabanlı yapısı ve kolay entegrasyon özellikleriyle BDDK’nın yönetmeliğinde tanımlanan dijital bankacılık için ihtiyaç duyulan teknolojik çözümü tamamen karşılamaktadır.

Architecht Dijital Bankacılık Platformu, hali hazırda dijital kanallardan müşteri kazanımının ve müşterilerin ihtiyaç duyduğu finansal işlemlerin, oturmuş süreçlerle ve gelişmiş kullanıcı deneyimi birikimiyle hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamakta ve dijital bankaların güncel mevzuata uygun bir şekilde faaliyete başlamalarını kolaylaştırmaktadır. Ana bankacılık, krediler, hazine, finansal kontrol, muhasebe, dijital kanallar, kurum entegrasyonları, alacak yönetimi, platformun içerisinde yer alan başlıca modüllerdir. Architecht Dijital Bankacılık Platformu, modüler yapısı ile esnek bir şekilde dijital bankacılık hizmetlerini genişletebilme imkanı sunarken, servis modeli bankacılık (BaaS) hizmeti için de API paylaşımına izin verecek modülleri içermektedir.

Detaylı bilgi ve demo talebi için ürünün web sayfasını inceleyebilirsiniz.