Sektörün deneyimli ismi Murat Güleç tarafından hazırlanan Yeni Bankacılık Trendleri 2 — Platform Bankacılığı (Banking as a Platform) başlıklı makaleyi FinTech İstanbul okurları ile buluşturuyoruz…

Platform Bankacılığı Nedir?

Platform Bankacılığı Modeli’nin Taraflara Faydaları

Platform Bankacılığı Modeli’nde Bankalar için Önemli Noktalar

  • Bankalar, platform olarak genellikle kendi mobil uygulamalarını kullanacaklardır. Tüketiciler bu durumda da kullanıcı deneyiminde olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyeceklerdir.
  • Banka platformlarında başka firmalar ile yapılacak entegrasyonda en önemli husus güvenli alış veriş olacaktır. Müşteri verisinin gizliliği konusunda süreçte yaşanacak herhangi bir hata/olumsuzluk sonrasında bankalara olan güven sarsılabilecektir.
  • Bu sistem ile Bankalar bankacılık dışı ekosistemi de tanıyıp, diğer sektör oyuncuları ile tüketiciler için daha yenilikçi uygulamaları hayata geçirebilecektir.
  • İş birliği geleceğin en önemli kavramlarından olup bu kavram çerçevesinde Bankaların müşteri tabanlarını korumaları ya da büyütmeleri için banka dışı sektörlerle entegrasyonu sağlamaları gerekmektedir.
  • 29.12.2021 tarihli 31704 sayılı Resmi Gazete ile Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Bankacılığı Modeli Hakkında Yönetmelik yayınlanmış ve Servis Bankacılığı Modeli’nin ilk mevzuatı hayatımıza girmiştir. Ancak ülkemizde halen Platform Bankacılığı Modeli için çıkmış bir mevzuat bulunmamaktadır.

Ülkemizdeki Uygulamalar

Son Söz;

Yazar: Murat Güleç

KaynakMedium
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.