Google, ödeme ürünlerini daha düzenli hale getirmek ve kullanıcıları Android işletim sistemine daha sıkı bir şekilde dahil etmek adına Android ve Wear OS için Google Cüzdan uygulamasını kullanıma sunuyor…

Google’ın bu hamlesi, tıpkı Apple’da olduğu gibi dijital cüzdanı, tüketicilerin günlük yaşamları için fiziksel cüzdan kadar gerekli hale getirerek mobil cihazlarına daha yakından bağlamaya yönelik kapsamlı bir çabanın bir parçası şeklinde değerlendiriliyor.

Bu da dijital cüzdanın, sadece satış noktalarında kredi kartıyla ödeme yapmanın bir yolu olarak değil, aynı zamanda biletler, kimlikler ve diğer temel şeylere erişmenin yolu olarak kullanılmak istendiği anlamına geliyor.

Google I/O etkinliğinde duyurulan Google Cüzdan önümüzdeki yazın başlarında kullanıcılara sunulmaya hazırlanıyor. Yeni cüzdan, tüm kredi ve ödeme kartlarının yanı sıra sürücü ehliyetleri, kimlikler, kütüphane kartları, konser biletleri, biniş kartları, aşı ve sadakat kartları gibi fiziksel cüzdanınızda bulunan, ancak ödemeyle ilgili olmayan öğeleri de barındıracak…

Google Pay konsepti değişmek üzere

Teknoloji şiirketinin halihazırda Google Pay isminde bir ödeme uygulaması bulunuyor, ancak bu da değişmek üzere. Google Pay’in ödeme kartlarını ve biletleri sakladığı, dokun ve öde işlevi sunduğu 42 pazarın 39’unda Google Pay, Google Cüzdan olarak değişecek. Bunlar arasında Avustralya, Brezilya, Fransa, Kanada, Almanya, Birleşik Krallık ve Tayvan gibi ülkeler bulunuyor.

Google Pay’in, insanların arkadaşlarına ödeme yapmak, fırsatlar bulmak ve paralarını yönetmek için kullanabilecekleri bir ödeme uygulaması olduğu ABD ve Singapur’da ise Google, ayrı bir Google Cüzdan uygulamasını kullanıma sunacak. Google Pay’in popüler UPI ödeme sistemini desteklediği Hindistan’da aynı Google Pay uygulaması kullanılmaya devam edilecek.

Google’da ödemelerden sorumlu Genel Müdür Arnold Goldberg konuyla ilgili olarak: “Cüzdan, tüm ödemeleriniz ve ödemesiz kullanım durumlarınız için bir kapsayıcıdır. Ve bence bu gerçekten önemli bir ayrım, çünkü cüzdan kullanım durumlarının çoğu eskiden Google Pay’deydi; şimdi bunları Google Cüzdan’a çekiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Google Pay ve Google’ın ödeme ürünleri bugüne kadar bir dizi değişiklikten geçti. Google Pay, Android Pay adı verilen ve 2011’de piyasaya sürülen, Google Cüzdan’ın önceki bir sürümü de dahil olmak üzere diğer ödeme hizmetlerini birleştirmişti. Google Pay, yakın zamanda Citigroup gibi ortak bankalar aracılığıyla çek ve borç hesaplarıyla bir tüketici bankacılığı ürünü haline gelmişti, ancak Google geçtiğimiz yıl bu plandan vazgeçti.

Goldberg, Google Pay’in artık eşler arası ödemeler, anlaşmalar ve paranızı yönetmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Google ayrıca Cüzdan’ın diğer Google hizmetlerine bağlanabileceği yollar üzerinde de çalışıyor. Örneğin, Cüzdan’a bir toplu taşıma kartı eklenirse, yol tarifi aranırken kart ve bakiyesi Google Haritalar’da görünecek. Kullanıcılar daha sonra bakiyeye ekleme yapmak için bu özelliği kullanabilecek. Google, lansman sırasında bu entegrasyonun 100’den fazla toplu taşıma firmasında kullanılabileceğini söyledi.

Google’ın yanı sıra başka bir teknoloji devi olan Apple da fiziksel cüzdanların dijital versiyonları üzerinde bir süredir çalışıyor. Şirket geçtiğimiz aylarda tüketicilerin Arizona’da TSA’nın belirli güvenlik kontrol noktalarında kabul edeceği dijital bir ehliyet ekleme özelliğini kullanıma sundu. Başka eyaletlere de bu özelliği getirmeyi planlıyor.

Düzenleyiciler ise mobil cüzdanların teknoloji devleri tarafından nasıl kullanıldığıyla yakından ilgili. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz hafta Apple’ın rakiplerinin mobil cüzdanlarını sınırlayarak antitröst kurallarını ihlal ettiğini söylemişti.

Google ayrıca Chrome için yeni bir sanal kart özelliği de duyurdu. Chrome, ödemeler için otomatik olarak doldurmak üzere tüketicilerin kredi kartlarını zaten saklayabiliyor. Yeni özellik ile kullanıcılar, güvenliği artırmak için gerçek kart numarasını gizleyen bir sanal kart oluşturabilecek. Bu özelliğin de önümüzdeki yaz ABD’de Mastercard, Visa, American Express ve Capital One kartları için kullanıma sunulması bekleniyor.

İlgili Haber:

Android 13 için güncellenen dijital cüzdan Google Wallet duyuruldu

KaynakProtocol