PayPal, son mali çeyrek raporlarının ışığında platformda yapılan harcamaların büyümesinin ardından maliyetleri azaltmak için risk yönetimi ve operasyonlarında çalışan personellerini işten çıkarmaya başladı…

Şirkete yakın kaynaklara göre PayPal; Chicago, Omaha, Nebraska ve Arizona’da çalışan düzinelerce çalışanı işten çıkarıyor. Ödeme devi ayrıca Mayıs ayında şirketin merkezi San Jose’de çalışan 80 personeli kalıcı olarak çıkartmayı planladığını duyurmuştu.

Şirket konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “PayPal, büyümeye ve gelişmeye devam ederken, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğumuzdan ve stratejik iş önceliklerimizi desteklemek için en iyi yapı ve süreçlerle çalıştığımızdan emin olmak için nasıl çalıştığımızı sürekli olarak değerlendirmektedir.” ifadelerini kullanıyor.

PayPal platformlarında yapılan harcamalar, ilk çeyrekte %15 artarak 323 milyar dolara ulaştı. Bu da tedarik zinciri kesintilerinin e-ticaret satın alımlarını engellediği ve pandemi hafifleyince daha fazla tüketicinin mağaza içi alışverişe dönmesiyle son 5 yıldaki en küçük artış olarak kayıtlara geçti.

PayPal’ın çalışan sayısı da son yıllarda önemli ölçüde arttı. Şirket geçtiğimiz yılı pandemi öncesi seviyelerden %33 oranında artırarak 30.900 çalışanla kapattı.

CEO Dan Schulman, şirketin pandemiden önce iş modelini basitleştirmeye başladığını, ancak salgının ilk günlerinde platformundaki hacimlerdeki patlamanın şirketi bu planı askıya almaya zorladığını söylemişti.

PayPal, işten çıkarmaların nihayetinde firmanın çalışanlarla ilgili maliyetlerde yılda yaklaşık 260 milyon dolar tasarruf etmesine yardımcı olmasına karşın şirketin bu yıl yeniden yapılandırma masrafları için 100 milyon dolar daha harcama yapmayı beklediğini söylüyor. Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada “Yeni iş modellerimiz nedeniyle tesis ihtiyaçlarımızı gözden geçirmeye devam ediyoruz. Bu planla ilgili stratejik eylemlerin ve nakit ödemelerin 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar büyük ölçüde tamamlanması bekleniyor.” ifadelerini kullanıldı.

PayPal, kendi stablecoin’i PaypalCoin’i piyasaya sürmeyi planlıyor

KaynakBloomberg