Apple, ABD’de düzenlenen WWDC 2022 etkinliği kapsamında iPhone cihazlarının bir sonraki işletim sistemi iOS 16’nın ön lansmanını gerçekleştirirken bu kapsamda Cüzdan uygulamasına gelen yenilikleri de duyurdu…

Apple ABD’de yeni iOS, iPadOS, macOS, watchOS işletim sistemlerini düzenlediği konferansla tanıttı. iOS içerisinde kullanılabilen Cüzdan uygulamasına gelen yenilikleri de bu noktada kamuoyuyla paylaştı.
Ödemeler tarafında asıl yeniliği Apple Pay Later isimli BNPL adımı ile yapan şirket, Cüzdan uygulamasının kapsamını iki özellikle geliştirdi.

Özetle Cüzdan uygulamasındaki anahtarlar ve kimlikler için sunulan desteğin kapsamı genişletiliyor. Kullanıcılar, kimlik ve yaş doğrulamasını zorunlu tutan uygulamalarda Cüzdan uygulamasındaki kimliklerini kullanabiliyor.

Gizli ve güvenli bir deneyim sağlamak amacıyla, uygulamaya yalnızca işlem için gereken bilgiler aktarılıyor ve kullanıcılar, Face ID ya da Touch ID’lerini kullanarak bilgileri inceleyip bu bilgilerin paylaşılmasına izin verebiliyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar Mesajlar, Mail ve daha birçok mesajlaşma uygulaması aracılığıyla Cüzdan uygulamasındaki ev, otel, ofis ve araç anahtarlarını güvenli bir şekilde paylaşabilecek.

Son olarak iOS 16 için yaz ayları bir ‘beta süreci’ şeklinde geçecek ve merakla beklenen mobil işletim sisteminin nihai hali sonbahar aylarında kullanıcılarla buluşacak…

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.