Devlet medyası Xinhua’nın haberine göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in büyük ödeme firmalarının ve FinTech sektörünün sağlıklı gelişimi için bir planı onaylayan üst düzey bir toplantıya başkanlık etti.

Xinhua haberinde ayrıntı vermeden, toplantıda Çin’in sistemik finansal riskleri önlemek için büyük ödeme firmalarının denetimini hızlandıracağı ve platform şirketlerini reel ekonomiye hizmet etmede destekleyeceğinin konuşulduğunu belirtiyor.

Toplantıda ayrıca Çin’in büyük ödeme firmalarını ve FinTech platformlarını köklerine dönmeye iteceğini ve çeşitli düzenleyici kurumlar arasındaki denetimi daha iyi koordine etmeye çalışılacağı da vurgulandı. Ülke ayrıca finansal holding firmalarının ve finansal faaliyetlere katılan platform firmalarının denetimini de güçlendirecek. Toplantıda ödeme ve FinTech firmalarıyla ilgili planların yanı sıra teknoloji alanındaki yetenekleri keşfetmek ve temel bir veri sistemi oluşturma planları da konuşuldu.

Çin hükümeti 2020’nin sonlarında Çinli yetkililerin FinTech devi Ant Group’un halka arzının fişini aniden çekmesiyle başlayan, daha sonra teknoloji, eğitim ve emlak dahil olmak üzere birden fazla sektöre genişleyen geniş kapsamlı bir baskı konusundaki tutumunu son aylarda yumuşattı.

Ant, geniş çaplı bir yenileme için aylardır finansal düzenleyicilerle birlikte çalışıyor. Reuters’ın haberine göre geçtiğimiz hafta Çin Merkez Bankası, Ant Group’un bir finansal holding şirketi kurma başvurusunu kabul etti. Bu hamle, yeniden yapılandırmayı tamamlamak ve hisse senetlerini canlandırmak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ant Group, verileri Çin hükümeti ile paylaşma konusunda direniyor

KaynakReuters