Financial Times’ın haberine göre Ant Group, Çin hükümetinin, daha fazla müşteri verisini ülkenin merkez bankasına devretmesi yönündeki baskısına direniyor.

Çin Merkez Bankası, devlete ait bankaların kredi alabilirliği değerlendirmesine yardımcı olmak için Ant’in tüketici verilerine erişmek istiyor.

Financial Times’a göre göre Ant, Çin tüketici kredi verilerinin en büyük sahibi, ancak bunun yalnızca bir kısmını merkez bankasıyla paylaşmış durumda.

Geçtiğimiz aylarda Ant’in planladığı 37 milyar dolarlık halka arzın iptalinden sonra şirket ile Çin hükümeti arasındaki tansiyon yükseldi. Çin’in bankacılık pazarına giren FinTech firmalarına daha sıkı kısıtlamalar getirmesi Ant’in planlarını suya düşürmüş oldu. Şimdi de şirket, müşteri verilerini paylaşma konusunda isteksiz görünüyor.

Ant, kendisiyle kredi kullanan 500 milyon kişi hakkında bazı bilgileri paylaşmayı kabul etti. Ancak süreç oldukça yavaş ilerliyor, çünkü Ant, gizlilik yasalarının kullanıcıların verilerini üçüncü şahıslara aktarmalarına izin vermelerini gerektirdiğini söylüyor.

Financial Times’ın kaynaklarına göre Çin Merkez Bankası Ant’ten memnun değil ve firmanın, hizmeti kullanmanın bir koşulu olarak kullanıcılardan veri paylaşımını kabul etmesini istemesini istiyor. Ant ise şu anda buna direnmeye çalışıyor.

Çin Merkez Bankası’ndan Ant Group’a ültimatom

KaynakFinextra