Dijital cüzdan Novi, Eylül ayı itibarıyla artık kullanılamayacak…

Meta (Facebook’un çatı şirketi), Coinbase ve Paxos iş birliği ile geçtiğimiz yılın Ekim ayında, yani bir yıldan daha kısa süre önce Novi isimli dijital cüzdan uygulamasını kullanıma sunmuştu. Hızlı bir geliştirme sürecine tanıklık eden Novi, teknoloji ve finans dünyasında ses getirmeye başlamıştı. Aralık ayında buraya tıklayarak detaylarını görebileceğiniz Novi ile WhatsApp üzerinden kripto para transferi özelliği de ABD sınırları içerisinde, bir nevi pilot uygulama şeklinde gelmişti.

Para gönderimi WhatsApp’ta bir kişinin seçilmesi, en alttaki ileti kısmının yanındaki ikona (iOS’ta +, Android’de ataç) dokunulması, açılan menüden ‘Ödeme’nin seçilmesi, Novi hesabından oturum açılması ve para gönderimi/alımı şeklindeydi. Pratikti ve Meta yetkilileri tarafından ABD dışında da kullanıma sunulacağı duyurulmuştu…

Gelinen noktada ise Meta, Novi cüzdanının sonlandırılacağını resmi olarak açıkladı.

21 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla müşterilerin hesaplarına ekleme yapamayacağı, platformun nihai olarak da Eylül-2022’de kapatılacağı kaydedildi.

Novi’nin kapanması, Meta açısından, bir tür “kripto paradan uzaklaşma adımı’ şeklinde yorumlandı. Ancak yine de Novi’deki finansal teknolojinin gelecekteki projelerde kullanılabileceği düşünülüyor.

Öte yandan Novi’nin ‘düşüşü’, kripto trendlerindeki sıra dışı gerilemeyi izliyor ve yaklaşmakta olan bir ‘kış mevsimine’ işaret ediyor. Kripto para dünyasında düşüşün devam edebileceği yönünde yükselen seslere tanıklık ediyoruz…

Kısa süre önce BlockFi, Coinbase ve Bitpanda şirketlerde toplu işten çıkarmalar yaşanmış, bazı şirketlerin istifa duyuruları gelmişti.