Nauta Capital, dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan sigorta endüstrisine yön verecek Insurtech trendlerini listelediği bir raporda yayımladı. Insurtech ekosisteminin alt dallarına, zorluklarını fırsatlarına ve sektördeki oyuncularına değinilen bu kapsamlı raporda gelecek yıllar için önemli olması beklenen birçok eğilim ve fırsat üzerinde de duruldu.

Nauta Capital’in gelecek yıllara şekil vermesini beklediği Insurtech trendleri şu şekilde sıralanıyor:

KOBİ sigortası: Daha önce yüksek yönetim ve dağıtım maliyetleri nedeniyle yetersiz hizmet verilen bu alana artık dijital kanallar aracılığıyla çok daha verimli bir şekilde hizmet verilebilir.

Gömülü sigorta: Gömülü sigorta, sigortacıların satış süreçlerini üçüncü bir tarafın kasasına dahil ederek, müşterilere en uygun zamanda ulaşarak ve rekabeti önleyerek potansiyel poliçe sahiplerine sigorta ürünleri sunmasına olanak tanıyor. Gömülü Sigorta, müşterilerin bir ürünün, hizmetin veya platformun geçici olarak satılması yerine satın alındığı anda, müşterilerin risklerle en çok ilgilendikleri anda sigorta ürünlerini yerleştirmenin benzersiz bir yolu olarak görülüyor. Bu yeni trend, henüz ortaya çıkmakla birlikte, perakendeciler ve dijital platformlar tarafından halihazırda stratejik olarak kabul ediliyor.

Açık Sigorta: Geleneksel sigorta sağlayıcıları modern rakiplerle rekabet edebilmek için  ortaklıklar yoluyla ürünlerinin dağıtımını iyileştirmelerine olanak tanıyacak verileri alıp göndermek için bir API katmanı aracılığıyla kullandığı teknolojileri açmak zorunda kalacaklar. Buna örnek bir kullanım durumu olarak; potansiyel müşterinin verileri girmesini gerektirmek yerine, bir potansiyel müşteriyi taramak veya bir poliçeyi fiyatlandırmak için perakendeciden veri almak gösterilebilir. Bu, Sigorta API’larının kullanımında bir artışa yol açacak, ancak bunun önünde bazı GDPR bulunuyor.

Parametrik sigorta: Oldukça azaltılmış yönetim maliyeti ve daha hızlı ödeme nedeniyle cazip olan parametrik sigorta modeli, sigortacıların, örneğin doğal afetler gibi sigortalanması son derece zor olan kayıpları sigortalamasına olanak tanıyor.

COVID-19 etkisi: Tarihi bir kayıp yaşanmasına rağmen pandemiden sonra yatırımlar çoğaldı, yenilik ve dijitalleşme baskısı arttı

Big Tech: Büyük Teknoloji şirketleri (Google, Amazon, Apple, Tesla) devasa müşteri tabanlarından yararlanarak sigorta değer zincirine girme fırsatını yakaladılar.

Nauta Capital’in hazırladığı Insurtech raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

>> İlginizi Çekebilir: “Fintech ve Insurtech ile Finansın Dönüşümü” kitabı hakkında merak edilenler

KaynakNauta Capital