Starling, teknolojinin insanların paralarını yönetme ve müşterilere, Birleşik Krallık’taki geleneksel bankaların yapmadığı şekilde hizmet etme şeklini nasıl değiştirebileceğini fark eden sektör lideri bankacı Anne Boden tarafından 2014 yılında kuruldu. Banka, her biri diğerini destekleyen bireysel bankacılık, işletme bankacılığı, Pazaryeri ve Hizmet Olarak Bankacılık olmak üzere dört sütun üzerine inşa edildi…

Bankacılık dünyasını dönüştürmeye yönelik net bir vizyon duygusuna sahip olan Anne Boden, Starling yolculuğuna ilk olarak başarının önemli, ancak çoğu zaman hafife alınan anahtarı olan ‘regülasyonlara’ odaklanarak başladı.

Anne, Ocak 2016’da Bahamalar merkezli yatırımcı Harald McPike’dan 48 milyon sterlinlik ilk yatırım başarıyla aldı. Yatırım, bireysel müşteriler için bankacılık ürünleri oluşturmak, daha sonra 2018’de piyasaya sürülen ve işletmelerin bir banka olmaya gerek kalmadan kendi tasarruflarını, cari hesaplarını ve banka kartlarını geliştirmelerini sağlayan bir ürün olan Starling’in BaaS’ini geliştirmek için kullanıldı. Bu da Starling Bank’a açık bankacılık ve API’lar kullanan, ancak BaaS sağlamayan Monzo ve Revolut gibi rakiplere göre önemli bir avantaj sağladı.

Starling Bank, kendisini İngiltere’deki rakiplerinden farklılaştırdı. Anne, satın alma yerine müşteri güveni oluşturmaya inandı ve buna öncelik verdi. 2 yıllık bir süreçten sonra Starling, 2017 yılında İhtiyati Düzenleme Kurumu ve Mali Davranış Otoritesinden tam bir bankacılık lisansı aldı. Aynı yıl halka açıldı, ancak ne yazık ki ilk benimseyenler dalgasını kaçırdı. Diğer taraftan Monzo ve Revolut ise kendilerini FinTech öncelikli olarak konumlandırdılar, ancak daha sonra ölçeklendirmek için bir bankacılık lisansı aldılar…

Starling ayrıca İngiltere’de Daha Hızlı Ödeme Planı ve Cari Hesap Değiştirme Hizmetine (CASS) katılan ilk dijital banka oldu. CASS’a katılma kararı, Starling’e 17.000’den fazla müşteri kazandırdı. Bu, 2021’de Birleşik Krallık’ta bir Neo-banka tarafından görülen en etkileyici yeni edinilen müşteri hacmi olarak kayıtlara geçti.

 

Ürün yeteneklerini sıfırdan inşa etti

Starling Bank, ürün yeteneklerini sıfırdan inşa etti ve bu süreçte ortaklıklar edindi. Banka, ilk olarak 2017 yılında dijital makbuz uygulaması Flux ile ortaklık kurdu. O zamandan beri perakende ve işletme bankacılığı için çeşitli bankacılık ürünlerinde ortaklıklar yoluyla pazar yerini genişletti. En son mali tablo, Marketplace’in 2021 raporlama tarihine kadar geçen 16 ay boyunca 172 milyon sterlin net gelire katkıda bulunduğunu gösteriyor. En son mali tablo, pazar yerinin 2021 raporlama tarihine kadar geçen 16 ay boyunca 172 milyon sterlin net gelire katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Starling Bank, Kasım 2019 ile 31 Mart 2021 arasında diğer FinTech hizmetlerinden yararlanarak kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla 14’ten fazla yeni pazar yeri entegrasyonu başlattı ve tekliflerini işletme hesaplarına, bağımsız tüccar hesaplarına ve ortak hesaplarına genişletti.

Covid – 19 salgını sırasında Starling Bank, piyasadaki değişikliklere uyum sağlama yeteneğini de kanıtladı. Kriz döneminde KOBİ’lere “CBILS” ve “BBLS” devlet kredisi programları dağıtmak üzere akreditasyon almış, bu da gelir kaynaklarını çeşitlendirmesine ve yeni müşteriler çekmesine yardımcı olmuştu. Starling Bank, sadece müşteri kazanmak yerine, onları nasıl elde tutacağını da iyi biliyor. Banka, 7/24 müşteri desteği ve Connected kartlar gibi ürünlerin piyasaya sürülmesiyle müşteri merkezli bir yaklaşımın operasyonlarının özü olduğunu gösteriyor. Bu kartlar, alışverişlerini kendi adlarına yapması için güvenilir birine ihtiyaç duyan müşterilere hitap ediyor.

Kullanıcı dostu

Starling Bank, müşterilerinin daha düşük maliyetlerle bütçelemelerine, tasarruf etmelerine ve seyahat etmelerine yardımcı oluyor. Kullanıcılar, bankanın pek çok avantajından, cep telefonu bankacılığının pratikliğinden ve uygun maliyetten yararlanabiliyor. Kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çeşitli teklifleri sayesinde Starling, kendisine daha yüksek bir müşteri sadakati düzeyi de kazandırdı. Starling’in popülaritesi arttıkça, 2020 ile 2022 arasında kullanıcı tabanını artırarak 3 milyona ulaştırdı.

Starling, ileriye dönük olarak yazılım hizmetleri SaaS teklifini AB kıtasında – Fransa, Almanya, Hollanda ve İspanya’da ve küresel olarak 2022/2023’te ‘Starling International’ altında başlatmayı planlıyor ve bu strateji geçtiğimiz günlerde Starling’in İrlanda Bankacılık Lisansı başvurusunu geri çekmesine yol açtı.

Starling’in BaaS platformu aracılığıyla sunduğu benzersiz değer teklifi, bankaya şu anda yaklaşık yüzde 8 pazar payına sahip olduğu KOBİ pazarında “ilk hamle” avantajları sağlıyor. BaaS platformuyla birleştirilmiş Kurtarma Kredisi Planı (RLS) ile devam eden iş birliği sayesinde bu sayı, Starling’in finansal hizmetler endüstrisinde itibarı gibi artacak.

Temmuz 2021’de banka, ilk Fleet Mortgage satın alımını gerçekleştirdi ve gözü kredi alanında çok daha fazlasında. 3,4 milyar dolarlık mevcut değerleme ve 50’den fazla ödülle, Starling Bank’ın güçlü büyüme ivmesi hafife alınmamalı.

İlginizi Çekebilir: İlham Veren FinTech’ler: Starling Bank

KaynakC-Innovation