Challenger bank olarak da bilinen yeni nesil dijital banka olma hedefi ile Starling, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin üçüncü konuğu oluyor. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile inceledik…

Bankacılık müşterilerine geçmişin geleneksel yapılarına kıyasla daha adil ve daha akıllı bir alternatif sunmak için tasarlanmış iş modeli ile İngiltere merkezli Starling, ödüllü ve tam lisanslı bir dijital bankacılık girişimi. Özellikle gençlere yönelik ürünleriyle öne çıkan dijital banka; kullanıcılarına kişisel, iş ya da ticari, ortak, çoklu para birimi ve çocuk kartı gibi hesap türleri sunuyor.

Starling ayrıca işletmeler için, Hizmet Olarak Bankacılık modeli aracılığıyla B2B bankacılık ve ödeme hizmetleri de veriyor. Kullanıcılara mobil banka uygulamasının yanı sıra fiziksel banka kartı alternatifinin de sağlandığını belirtelim.

2014 yılında Galler asıllı Anne Boden tarafından kurulan Starling, 300 bini işletme hesabı olmak üzere toplamda 2 milyon hesaba ulaşırken, son verilere göre brüt kredi miktarının 2 milyar sterlini ve mevduatlarının da 5,4 milyar sterlini geçtiği kaydediliyor. Starling Marketplace platformu ile müşterilerine çeşitli üçüncü taraf finansal hizmetlere uygulama içi erişim imkanı da sağlayan Londra merkezli dijital bankanın Southampton, Cardiff ve Dublin’de (İrlanda) ofisleri bulunuyor.

2018, 2019, 2020 ve 2021’de “İngiltere’nin en iyi bankası” seçilen Starling Bank’in sunduğu müşteri deneyimi, 2007’de kurulan ve işletmelere yönelik özgün incelemeleri ile saygın bir üne sahip Trustpilot platformu tarafından “mükemmel” olarak değerlendiriliyor. Bu arada Trustpilot’ın her ay 1 milyon yeni inceleme yayınladığını ifade edelim, mutlaka göz atmalısınız. Konumuza dönelim; ismi nereden geliyor?

Starling ismi nereden geliyor?

Starling’in isim hikayesi sığırcık kuşunun özelliklere dayanıyor. Sığırcık kuşu sosyal, uyumlu, arkadaş canlısı ve destekleyici. Tüm bunlar aslında günümüz bankacılık müşterilerinin beklentilerine işaret eden yeni nesil nitelikler. Ayrıca, mırıltı kadar karmaşık olan bir şeyi basitçe sunabilmek de yine bankanın sığırcık kuşundan ilham aldığı özellikler arasında.

Starling Bank’ın sunduğu hesap türleri

Dijital bankanın sunduğu hesapları kişisel ve işletme olmak üzere 2 ana başlıkta ele almak mümkün.

Kişisel başlığı altında; mevcut cari, ortak, euro, uçurtma: çocuk kartı ve genç alt başlıkları yer alırken, işletme başlığı altında; iş, tek ticari, iş araç, iş euro ve dolar hesaplarını görüyoruz.

Bu hesap türleri arasında en çok kullanılan birkaçının detayları şöyle:

 • Kişisel hesap

Anında ödeme uyarıları ve kategorilere ayrılmış harcama bilgileri sunan kişisel hesaplarını kullanıcılar dakikalar içerisinde açabiliyorlar. Bu hesap size şubede yapabildiğiniz her şeyi mobilde sunuyor.

 • Ticari hesap

Aylık herhangi bir ücretin olmadığı, İngiltere içinde 7/24 müşteri desteği veren ticari hesap, kolay bir uygulama olarak geliyor. İngiltere’de 400.000’den fazla işletme Starling Bank’ın ticari hesap uygulamasını kullanıyor.

 • Uçurtma hesabı: Çocuklar için bankacılık

Çocukların finansal dünyaya adım atmasını sağlayan Uçurtma hesabı, onların kendi banka kartları ve uygulamalarıyla cep harçlıklarını yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış, elbette ebeveynlerin hesabına bağlı bir uygulama.

 • Ortak hesap

Anında harcama bildirimleri alabileceğiniz, aylık faturalarınızı yönetebileceğiniz veya birlikte harika bir şey için tasarruf edeceğiniz Ortak hesap, aynı odada olduğunuz sürece saniyeler içinde kurabilmenizi esas alıyor.

 • Çoklu para birimi hesapları

Birden fazla para birimini tek kart ile çözen ve ek ücretler olmadan iş ya da kişisel bankacılık için çoklu para birimi ödemelerinizi yapıp, alabileceğiniz bir hesap türü.

Starling’in yatırımcıları arasında dünyanın en büyük finansal şirketleri var

Küresel bir özel yatırımcı olan Harry McPike’ın faaliyetlerini denetleyen JTC; Birleşik Krallık’ın önde gelen yatırımcılarından Jüpiter (eski adıyla Merian), Fidelity Management & Research Company, 31 milyar sterlinlik Demiryolları Emeklilik Planı’nın yatırım yöneticisi RPMI Railpen; Katar Devleti’nin servet fonu olan Katar Yatırım Otoritesi; Millenium Management ve Goldman Sachs Group’un bir parçası olan Goldman Sachs Growth Equity Starling’in yatırımcıları arasında.

Starling Bank’ın öne çıkan özellikleri özetle şöyle:

 • Cari hesaplar için aylık hesap ücreti yok
 • Üyelik işlemleri %100 dijital olarak gerçekleşiyor
 • 7/24 müşteri desteği (İngiltere’de)
 • Hesaplar Finansal Hizmetler Tazminat Programı tarafından korunuyor
 • Anında ödeme bildirimleri
 • Görsel tasarruf alanları
 • Tüm işlemleri otomatiğe almak imkanı
 • Yurtdışı kullanımda ekstra ücret yok
 • Mobil ve çevrimiçi bankacılık hizmeti
 • Harcamaların kategorize edilmesi
 • Mobil çek mevduatı
 • Anında kart kilitleme güvenliği
 • Mobil cüzdan seçeneği
 • Hesabı arkadaşlarınla paylaşma özelliği
 • Ücret karşılığında uluslararası ödemeler gönderme ve alma imkanı

Starling ile paranızı kolayca yönetebiliyorsunuz

 • Anlık bildirimler

Ödeme yaptığınız veya ödeme aldığınız anda gerçek zamanlı bildirimler alıyorsunuz.

 • Yurtdışında ekstra ücret yok

Yurtdışında ATM veya işlem ücreti olmadan kolayca kullanılabiliyor.

 • Kullanışlı ve sezgisel araçlar

Tasarruf ve bütçe yönetimini daha iyi planlayabilme, aylık harcama analizlerinizi görüntüleme olanakları sunuyor.

Cebinizdeki banka şubesi

İstediğiniz hesaplara para yatırıp, uygulama için özelliklerle hayatınızı kolaylaştırabiliyorsunuz.

Starling’in yeni özelliği: Fatura Yöneticisi

Bahsetmemek olmaz… Faturalardan aboneliklere dijital çağda hepimizin çok fazla harcama taahhütü var. Starling’in yeni özelliği Fatura Yöneticisi, doğrudan borçlarınızı ve bekleyen siparişleri ödemenizi sağlıyor. Bu sayede parayı düşünmeyi bir kenara bırakarak daha iyi bütçe yönetimi yapabiliyor ve günlük harcamalar için geriye ne kaldığına dair çok net görüntü elde ediyorsunuz.

 

Starling Bank’ın tescilli servis kalitesi sektörde fark yaratıyor

Allied Irish Bank (GB), Bank of Scotland, Barclays, Clydesdale Bank**, Handelsbanken, HSBC UK, Lloyds Bank, Metro Bank, NatWest, Royal Bank of Scotland, Santander, Starling Bank, The Cooperative Bank, TSB, Virgin Money, Yorkshire Bank gibi bankaların katıldığı ve 18 bin kişi yapılan bağımsız bir araştırmaya göre Starling Bank, hem genel servis kalitesi hem de online & mobil bankacılık hizmetlerinde %89’luk oy oranı ile ilk sırada yer aldı. Aynı araştırmada KOBİ’ler için sunulan kredi hizmetleri değerlendirmesinde yüzde 84 ile ilk sırada yer alan banka, müşteri ilişkileri ve hesap yönetiminde de yüzde 80 oy oranı ile Handelsbank’ın ardından ikinci sırada konumlandı.

Daha yeşil bir gelecek Starling

Starling Bank, sürdürülebilirlik konusunda faaliyetleri ile öne çıkan bir banka olarak, iklim değişikliğiyle mücadele ve çevreyi korumak için üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Banka sıfır karbon vizyonuyla, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını üçte bir oranında azaltma hedefi ile çalışıyor ve emisyonlarını her yıl dengelemeyi taahhüt ediyor. Tebrikler!

Web sitesine buraya tıklayarak/dokunarak göz atabilirsiniz.

İlham Veren FinTech’ler: Monzo’yu henüz okumadıysanız buraya tıklayın/dokunun.
İlham Veren FinTech’ler: Revolut’u okumadıysanız buraya tıklayın/dokunun.

İlham dolu FinTech’ler devam edecek.
Takipte kalınız…

İlham Veren FinTech’ler: Monzo