Goldman Sachs’ın yüzü Apple Card nedeniyle asık…

Goldman Sachs’ın Platform Çözümleri birimi 2022’nin ilk 9 ayında 1,2 ve 3 yılda toplamda 3 milyar doların biraz üzerinde zarar kaydederken Bloomberg’e göre aslan payı Apple Card’a ait. Kaynaklara göre Apple Card, hızlı bir şekilde 4 milyara koşan zararın yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bölümünün baş aktörü. Sebebi ise Goldman Sachs’ın ilk gününden itibaren Apple Card altyapısına yönelik ciddi yatırımlarda (tahminlere göre 3 milyar dolar) bulunması…

Beklenen ilgiyi görmedi, yatırımcısına da kaybettirdi…

Çıktığı ilk günden itibaren çok konuşulan ve kredi kartı dünyasının geleceği olduğu iddia edilen Apple Card, titanyum tasarımı ile dikkat çekti; aynı zamanda yıllık kart ücreti, gecikme ücreti gibi unsurların yer almadığı kullanıcı odaklı sistemi sayesinde ilgi gördü.
Ek olarak Apple ürünlerine ilişkin alışverişlerde taksitten para iadesine, Apple Pay ile kolay ödemeye kadar sunduğu bir dizi avantajla da öne çıktı. Ancak geride kalan yaklaşık 3 senede kullanıcılar Apple Card’ı yüksek hacimli harcamalarda kullanmayı benimsemedi. Apple Card’ın 2019-2022 yılları arasındaki 1,3 milyar doları bulan zararının etkisi Goldman Sachs için hayal kırıklığını da beraberinde getirdi.

Sachs, 2022’nin ilk 9 ayında kredi kartı bölümünde 1,2 milyar doların üzerinde bir vergi öncesi zarar bildirirken 2021’deki 1 milyar dolarlık zararla birlikte son 2 yıldaki toplam kaybı da 2,2 milyar dolara ulaştı. Kaynaklar, belirtilen kaybın ‘çoğunlukla Apple Card’a bağlı olduğu’ konusunda hemfikir…

İlgili bir detay olarak geçtiğimiz Kasım ayında gündeme gelen verilere göre 9 sene önce başlatılan Apple Pay, ABD’de mağaza içi ödemelerin sadece %2,4’ünde kullanılıyor. Dolayısıyla Apple açısından hem Apple Card hem de Apple Pay’e ilişkin sonuçların yüzleri güldürmediği ifade ediliyor.

Söz konusu bilanço ile birlikte Goldman Sachs’ın işletme ve bankacılık birimlerinde çalışan 3 binin üzerinde kişiyi (tüm çalışanların yaklaşık yüzde 7’si) işten çıkarma hazırlığında olduğu bildirildi.

Son bir detay olarak Platform Çözümleri biriminin aksine, yatırım ve ticari bankacılık bölümü yılın ilk dokuz ayında vergi öncesi 11,9 milyar dolar kar elde etti.