Stripe, değerlemesini 50 milyar dolar seviyesine çeken 6,5 milyar dolar büyüklüğünde son derece önemli bir yatırım aldı.

Lider FinTech’ler arasında konumlanan ve merkezi ABD-San Francisco’da bulunan Stripe, 6,5 milyar dolar yatırım altı. Yatırım turuna GIC, Goldman Sachs Asset & Wealth Management, Temasek’in yanı sıra Andreessen Horowitz, Baillie Gifford, Founders Fund, General Catalyst, MSD Partners ve Thrive Capital katıldı.

Dikkat çekici bir ayrıntı olarak Stripe’ın daha düşük miktarda yatırım alması bekleniyor ve 60 milyar dolar değerleme elde etmesi bekleniyordu. Ancak 6,5 milyar dolarlık yatırımın ardından FinTech’in değerlemesi 50 milyar dolar oldu.

Stripe, halka arz yoluyla çalışanların likitide elde etmesine imkan tanımayı düşünüyordu, bundan vazgeçildi. Yatırımın Stripe çalışanlarının RSU olarak bilinen kısıtlı stok birimleri ile ilgili vergi yükümlülüklerinin karşılanmasında ve yine çalışanlar için yeni bir hisse senedi ihale teklifinin finansmanında kullanılacak.

Söz konusu teklifin eski çalışanları da kapsayacağı kaydediliyor. Bilindiği üzere Stripe, birkaç ay önce 1120 çalışanının işine son vermişti.

Özetle yatırım çalışanların vergilerini karşılayacak ve onlara hisse satın alımları yoluyla likidite sağlayacak.

Bu noktada Reuters’ta yer alan habere göre likidite için 3 milyar dolar ve vergi tarafı için 3,5 milyar dolar kullanılacak.

İrlandalı kardeşler John ve Patrick Collison (üstte) tarafından 2010’da kurulan Stripe, global ölçekte öne çıkan finansal hizmetler şirketlerinden.

Stripe, web geliştiricilerin internet siteleri, uygulamalarında yer alan ödeme sistemlerinde entegre bir şekilde kullanabilmesi amacıyla API altyapısı sağlayarak işyerlerinin internet üzerinden ödeme alabilmesini sağlıyor. Daha basit bir tanımla sitelere hızlıca ödeme sistemi kurmayı esas alıyor, devamında da API entegrasyonu ile hızlıca ödeme alınabiliyor. Her işlem için Stripe tarafından -kullandıkça öde temelinde- bir komisyon ücreti kesiliyor…

İlham veren yatırım…

Stripe’ın aldığı yatırım ekosistem açısından çok büyük önem taşıyor. Zira son dönem FinTech yatırımları incelendiğinde 100 milyon altındaki nispeten kompakt ölçeklerde yatırımlar görülüyordu. Tam da böylesi bir ortamda Stripe, 6,5 milyar dolarlık çok değerli bir finansmana merhaba dedi.

İlginizi Çekebilir: İlham Veren FinTech’ler: Stripe