Toplamda 1,8 milyar dolarlık yatırımla son dönemin verimliliği yüksek haftalarından biri geride kaldı. İşte detaylar…

15 Mayıs haftası, global FinTech ekosistemine yönelik yatırımlar açısından son derece iyi geçti. Toplamda 1,8 milyar dolarlık yatırımla son dönemin verimliliği yüksek haftalarından biri daha geride kaldı. Öne çıkanlar ise Afrikalı FinTech M-Kopa ile ABD’li InsurTech SageSure‘un elde ettiği 250’şer milyon dolarlık çarpıcı yatırımlar oldu.

Her iki şirket de 250 milyon dolar fon elde ederek toplamda 500 milyon dolar ile geçtiğimiz haftaya ve genel itibarıyla yılın ilk yarısına iz bırakmayı başardılar. Tebrikler.

Dijital platformuyla beğeni toplayan SageSure, afete maruz kalan kimselere yönelik konut sigortası sağlıyor.
M-Kopa, finansal açıdan yetersiz kimselere, bir komisyon karşılığında akıllı telefon, güneş paneli, motosiklet gibi belirli ihtiyaçlara yönelik finansal çözümler sunuyor.

Öte yandan bir başka InsurTech olan Boltech de geçtiğimiz hafta 196 milyon dolarlık yatırım aldı.

Sektörlere genelinde incelendiğinde FinTech’lere toplamda 6 yatırım gerçekleşirken CyberTech 5, InsurTech ve kripto 4’er, WealthTech, PayTech ve ESG odaklı işletmeler 3’er, RegTech ise 2 anlaşma yaptı…

ABD önde

Coğrafi olarak bakıldığında ABD, 16 anlaşmayla hakim ülke oldu. İkinci sırayı 3 anlaşma ile Birleşik Krallık aldı. Üçüncülük koltuğunda ise 2 anlaşma ile Singapur bulunuyor.

Almanya, Kenya, Avustralya, İsrail, İspanya, İsveç, Finlandiya, Hindistan ve Litvanya 1’er anlaşma kaydetti…

Brezilya şaşırtmaya devam ediyor

FinTech ekosistemi ile ilgili 2023 yılının inişli çıkışlı seyri değişmese de şaşırtıcı haberler gelmiyor değil. Yeni bir araştırmaya göre Brezilyalı FinTech’lerin pazardaki işlem faaliyetlerinde yüzde 12,5’lik büyüme görüldü.
Küresel trendin tersine işaret eden bu oran her ne kadar önem taşısa da Brezilyalı FinTech şirketleri, 2023’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik düşüşle toplamda 76,5 milyon dolar finansman elde ettiler.

Türkiye’de düşüş trendi

Son olarak Startups.Watch tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan son veriye göre Türkiye’de 1 Ocak-30 Nisan 2023 arasındaki dönemde gerçekleşen toplam yatırım miktarı 3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre düşüş dikkat çekti.

KaynakFintech Global