Bankalar ve Fintech’ler geleceğin finans ekosistemini beraber şekillendiriyor.

Geleneksel bankacılık, gelişen teknoloji ve değişen müşteri ihtiyaçları ile başka bir şekle dönüşmekte, bu duruma uyum sağlamak adına da insan kaynakları politikaları tekrar belirlenmektedir.

Şube yapılanmasında eskiden her ana iş için servisler/çalışanlar bulunurken artık çoğu banka şubesinde büyük oranda satış grubu çalışanları bulunmaktadır. Operasyonel birçok iş, bankaların genel merkezlerinde (genel müdürlük/operasyon merkezi/çağrı merkezi gibi) yapılmaktadır.

Bankalardaki eğitim, tayin, işe alım, hedefler gibi ana süreçlerdeki odak noktalarının ise son yıllarda hızla değiştiğini görmekteyiz.

Bu konuların değişim sürecindeki kendi gözlemlerimi kısaca belirtmek istedim;

⏺ Eğitim konusu eskiden sadece yapılan işle ilgiliyken; önce müşteri memnuniyeti ana başlığı ile konular eklendi, sonrasında süreç, veri ya da teknolojik uyum odaklarındaki konular ile daha da değişime uğradı.

⏺ Tayin konusu, eskiden sadece bir şubeden başka bir şubeye olurken, eklenen yeni eğitimler ile yeteneğin dönüşümü kapsamında; bilgi işlem birimlerine iş analisti, genel müdürlük birimlerine süreçlerin yeniden tasarımı ya da müşteriye verilen hizmetin artırılması amaçları ile de olmaktadır.

⏺ İşe alım konusu genellikle şube ağı için sosyal bilimler kökenli kişileri kapsamakta iken, şu an büyük oranda bilgi işlem merkezleri ya da genel müdürlük birimlerine ilk sırada mühendislik, sonrasında fen ve hukuk fakültesi çıkışlıları da kapsamaktadır.

⏺ Hedef konusu ise, eskiden sadece Şubeler için bir gündemdi. Artık Bankadaki herkesin, her birimin hedef kalemleri bulunmakta ve bu hedefler veri analitiği, teknolojinin kullanımı, invasyon, verimlilik gibi önemli odak noktaları üzerine kurulu iş hedefleridir.

⏺ Fintech’lere karşı Bankaların buradaki avantajı çalışanların deneyimlerine ek olarak yetenek dönüşümü kapsamında o kişilere ek beceriler de ekleyebilecek olmasıdır. Buradaki önemli konu ise gelecekte ihtiyaç olacak pozisyonların doğru bir şekilde analiz edilmesi ve dönüşüm sürecini bu hedefe göre tasarlamak olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

Yazının ilk bölümünü buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Murat Güleç
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.