Yeni Apple Intelligence, kullanıcılara faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunmak için kişisel bağlamı anlayabiliyor…

Apple, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel “akıllı teknoloji sistemi” Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getireceğini duyurdu. Apple Intelligence; sonbaharda kullanıcılarla buluşacak olan iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre olacak.

Ücretsiz olan Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’nın bir parçası olarak ABD İngilizcesi dilinde beta sürümüyle kullanıma sunulacak.

Bazı özellikler, yazılım platformları ve diller gelecek yıl içinde eklenecek.

Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor. Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.

Dil anlama ve oluşturma için yeni özellikler

Apple Intelligence, kullanıcıların metinlerini iyileştirmelerini ve daha etkili şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak yeni yollar sunuyor. iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya sistem genelinde entegre edilen Writing Tools ile kullanıcılar Mail, Notlar, Pages ve üçüncü taraf uygulamalar dahil olmak üzere hemen hemen her yerde metinlerini yeniden yazabiliyor, düzeltebiliyor ve özetleyebiliyor.

Derste alınan notları düzenlemek, blog yazısının okunabilir olduğundan emin olmak veya bir mail’in daha iyi yazılmasını sağlamak gibi görevlerde Writing Tools, yazı yazarken kullanıcıların kendilerinden daha emin olmalarını sağlamak istiyor. Rewrite özelliği ile Apple Intelligence, metinlerin tonunu hedef kitleye ve o sırada ilgilenilen işe göre ayarlamayı iddia ediyor ve kullanıcılara yazdıkları metinlerin farklı sürümleri arasından tercih yapma olanağı veriyor. Rewrite, bir başvuru mektubunu daha etkileyici hale getirmekten parti davetlerine, mizah ve yaratıcılık eklemeye kadar bir çok farklı şekilde, duruma uygun kelimeleri seçmeye yardımcı oluyor. Proofread özelliği metinleri dil bilgisi, kelime tercihi ve cümle yapısı açısından kontrol ediyor, düzenlemeler öneriyor ve bu düzenlemelerin nedenlerini de açıklıyor. Kullanıcılar bu düzenlemeleri inceleyip hızla kabul edebiliyor. Summarize özelliğiyle kullanıcılar, seçtikleri metnin kısa bir paragrafta, maddeler halinde, tablo veya liste olarak özetlenmesini sağlayabiliyor.

Mail uygulamasında, mail’lerin kontrolünü sağlamak kolaylaşıyor. Priority Messages özelliği, gelen kutusunun üstüne eklenen yeni bir bölümde, o gün içindeki yemek davetleri veya biniş kartları gibi en acil mail’leri gösteriyor. Kullanıcılar gelen kutusunda her mail’in ilk birkaç satırını görmek yerine mesajı hiç açmadan mesaj özetini de okuyabiliyor.

Dil konusundaki güçlü özellikler Bildirimleri de kapsıyor. Priority Notifications en önemli bildirimleri en üstte gösteriyor ve grup sohbetlerinin yoğunlaşması gibi durumlarda uzun veya biriken bildirimleri özetleyerek kullanıcıların en önemli detayları Kilit Ekranı’nda görmesini sağlıyor. Kullanıcıların yaptığı işlere odaklanmasına yardımcı olacak yeni bir Odak olan Reduce Interruptions, çocuğun okuldan alınmasını hatırlatan mesajlar gibi, yalnızca hemen ilgilenilmesi gereken bildirimleri gösteriyor.

Kullanıcılar Notlar ve Telefon uygulamalarında ses kaydedebiliyor, sesi metne aktarabiliyor ve seslerin özetini çıkarabiliyor. Görüşme sırasında kayıt başlatılırsa bu durum katılımcılara bildiriliyor. Kayıt sona erdiğinde Apple Intelligence bir özet çıkararak önemli noktaların akılda kalmasına yardımcı oluyor.

Image Playground nedir?

Apple Intelligence kullanıcıların yeni yollarla iletişim kurmalarına yardımcı olacak görsel oluşturma özellikleri ile geliyor. Image Playground ile kullanıcılar Animasyon, İllüstrasyon veya Eskiz stillerinden birini seçerek saniyeler içinde eğlenceli görseller oluşturabiliyor. Image Playground, Mesajlar gibi çeşitli uygulamalarda yerleşik olarak geliyor. Ayrı bir uygulama halinde de sunulan bu özellik, farklı konseptler ve stillerle deneme yapmak için ideal şeklinde ifade ediliyor. Tüm görseller aygıt içinde oluşturuluyor ve kullanıcılara istedikleri kadar görselle deneme yapma özgürlüğü veriliyor.

Her ana uygun Genmoji ile tanışın

Kullanıcılar kendilerini ifade etmek için, emoji’leri yepyeni bir seviyeye taşıyan orijinal Genmoji’ler oluşturabilecek. Bir açıklama yazarak Genmoji’lerini ek seçeneklerle birlikte oluşturmak mümkün olacak. Kullanıcılar fotoğraflarını temel alarak arkadaşlarının ve aile üyelerinin Genmoji’lerini de oluşturabiliyor. Emoji’ler gibi, Genmoji’ler de mesajlarda satır içine eklenebiliyor veya Tapback’te bir çıkartma veya tepki olarak paylaşılabiliyor.

Fotoğraflardaki yeni özellikler

Apple Intelligence, fotoğraf ve video aramayı daha kolay hale getiriyor. Belirli fotoğrafları doğal bir dille aramak mümkün. Örneğin “batik boyalı gömlekle kaykay yapan Maya” veya “yüzünde çıkartmalar olan Katie” şeklinde arama yapılabiliyor. Kliplerdeki belirli anları bulma becerisi sayesinde video aramaları da daha güçlü hale geliyor. Kullanıcılar bu sayede ilgili bölümlere hemen ulaşabiliyor. Ayrıca yeni Clean Up aracı, bir fotoğrafın arka planındaki dikkat dağıtıcı unsurları, süjeyi yanlışlıkla etkilemeden belirleyip kaldırabiliyor.

Anılar uygulamasında kullanıcılar bir tanım yazarak istedikleri hikayeyi oluşturabiliyor. Dili ve görüntüyü anlayabilen Apple Intelligence, tanıma en uygun fotoğrafları ve videoları seçip fotoğraflardan belirlediği temalara göre bölümlere ayrılmış bir hikaye oluşturuyor ve bunu kendi akışı olan bir film haline getiriyor. Kullanıcılar ayrıca Apple Music’ten anılarına uygun şarkı önerileri de alabiliyor. Tüm Apple Intelligence özelliklerinde olduğu gibi, fotoğraflar ve videolar aygıtta gizli tutuluyor ve Apple veya başka taraf ile paylaşılmıyor.

Siri yeni bir çağa adım atacak

Apple Intelligence’tan güç alan Siri, sistem deneyimine çok daha derinlemesine entegre oluyor. Apple açıklamasında, daha zengin bir dil anlama kapasitesine kavuşacağı belirtilen Siri’nin çok daha doğal, bağlama hakim ve kişiye özel bir şekilde kullanıcıların günlük işlerini kolaylaştırıp hızlandıracağı kaydediliyor. Kullanıcılar kelimelerde takılsa da Siri bunu takip edebiliyor ve girilen tüm istekler arasında bağlamı koruyor. Ayrıca kullanıcılar Siri’ye yazıyla da ulaşabiliyor. O an hangisi uygunsa ister yazarak ister konuşarak Siri ile iletişime geçebiliyorlar. Siri, etkinleştirildiğinde ekranın kenarlarını şık bir biçimde saran parlak ışıkla yepyeni bir tasarıma da kavuştu.

Siri kullanıcılara gittikleri her yerde aygıt desteği sunuyor ve iPhone, iPad ve Mac’te bir şeyin nasıl yapılabileceğine dair binlerce soruyu yanıtlayabiliyor. Kullanıcılar Mail uygulamasında bir mail’i nasıl belirli bir tarihte göndereceklerinden Açık veya Koyu Mod arasında nasıl geçiş yapıldığına kadar her şeyi öğrenebiliyor.

Siri, ekrandakilerin farkında olarak zaman içinde fazla uygulamada kullanıcının içeriklerini anlayıp buna göre eyleme geçebilecek. Örneğin bir arkadaşı kullanıcıya Mesajlar üzerinden yeni adresini gönderdiğinde, alıcı “Bu adresi kişi kartına ekle” diyebilecek.

Apple Intelligence ile Siri, Apple uygulamalarında ve üçüncü taraf uygulamalarda yüzlerce yeni işlem yapabilecek. Örneğin kullanıcılar “Ağustos böcekleriyle ilgili makaleyi Okuma Listesi’den getir” veya “Cumartesi günkü mangal partisinden fotoğrafları Malia’ya gönder” dediklerinde Siri bu işleri halledecek.

Siri kullanıcıya ve aygıttaki bilgilere göre hazırlanmış akıllı teknolojiler sunabilecek. Örneğin kullanıcı “Jamie’nin önerdiği podcast’i çal” dediğinde Siri o bölümü, kullanıcının bunun bir metinde veya mail’de bahsedildiğini hatırlamasına gerek kalmadan bulup çalacak. Kullanıcılar ayrıca “Annemin uçağı ne zaman iniyor?” diye sorabilecek. Siri uçuş bilgilerini bulup bunu gerçek zamanlı uçuş takibi verileriyle karşılaştırarak iniş saatini söyleyecek.

Yapay zekada gizlilik

Apple Intelligence kullanıcılara tam anlamıyla yardımcı olmak için kişisel bağlamı derinlemesine anlarken kullanıcı gizliliğini de koruma iddiasında. Aygıtta işleme ve modellerin çoğunun tamamen aygıt üzerinde çalışmasının Apple Intelligence’ın en önemli özelliklerinden biri olduğu ifade edildi.

ChatGPT, Apple Platformlarına Entegre Oluyor

Apple, ChatGPT erişimini bu sonbaharda yayınlanacak olan iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia ile sunulan deneyimlere entegre ediyor. Kullanıcılar bu sayede hem ChatGPT’nin uzmanlığına hem de görsel ve metin kavrama özelliklerine araçlar arasında geçiş yapmadan ulaşabilecek. Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.