İngiltere FinTech ekonomisinin büyüklüğünün 7 milyar Sterlin değerinde olduğu ve 60 bin kişinin bu sektörde istihdam edildiği açıklandı.

İngiltere Hazinesinden verilen bilgiye göre ülkedeki FinTech sektörünün İngiltere ekonomisine 7 milyar Sterlin katkısı olduğu ve 60 bin kişiye istihdam imkanı sağlandığı belirtildi. İngiltere Başbakan Philip Hammond Çarşamba günü, hükümetin Brexit’in ardından “küresel bir Britanya” hedefine yardımcı olmak için FinTech sektörünü güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Tüm bu gelişmelere ek olarak bu haftanın başında Deloitte, Londra’nın FinTech’in Singapur ile birlikte küresel düzeyde bir numaralı merkezi olduğunu ilan etti.  İngiltere’nin bu alanda liderliğini koruması için çalışmalarda bulunan hükümet, gerekli teşvik ve düzenlemelerle Londra’ya ek olarak yeni merkezler oluşturmanın yollarını arıyor.

Londra’da düzenlenen Çarşamba günkü konferans, FinTech sektöründe yatırım ve genişleme çalışmalarını başlatmayı amaçlıyor. Yüzden fazla işletmenin temsilcileri, benzer sayıda yatırımcı ile birlikte olacak.

Dikkate değer İngiliz FinTech şirketleri arasında, 1 milyar doların üzerinde değer taşıyan, bireysel kredi sağlayıcı Para Birimi Çevrimi ve çevrimiçi uluslararası para transferi yapmayı sağlayan TransferWise bulunuyor.