Rapor: CB Insights FinTech 250

28 Haziran 2017
874 Görüntüleme
1 Yorumlar

FinTech dünyasında yıkıcı etkiye sahip 250 şirketi listeleyen CB Insights, 2017 FinTech 250 listesini yayımladı. Listede iki tane Türk şirketi de yer alıyor.

InsurTech, Blockchain, varlık yönetimi ve bireyler arası kredi (P2P lending) gibi FinTech dünyasının çeşitli alanlarında faaliyet gösteren 250 şirketin sıralandığı CB Insights FinTech 250 listesi; yapılan açıklamaya göre The Cruncher adlı makine öğrenme teknolojisi kullanılarak ve firmaların doğrudan başvuruları değerlendirilerek oluşturuldu.

FinTech dünyasının zirvesindeki 250 özel şirketin belirlenmesinde şirketin gündem yaratma gücü, hitap ettiği pazar, aldığı toplam yatırımlar ve yatırımcı kalitesi gibi pek çok unsur ele alındı.

Listede Türk FinTech Girişimleri

Hazırlanan listeye Türkiye’den ödeme teknolojileri alanında hizmetler sunan iyzico ve bulut tabanlı ön muhasebe programı sunan Paraşüt girmeyi başaran iki şirket oldu. iyzico bu sene başında aldığı 13 milyon dolar yatırım ile dikkatleri üstüne çekmişti. iyzico KOBİ’ler için sunduğu online ödeme araçları ile dikkat çekerken, Paraşüt yine KOBİ’lere sunduğu basit ama güçlü özellikler ile donatılmış ön muhasebe programı olarak dikkat çekiyor.

The Future of FinTech etkinliğinde duyurulan Top 250 listesini değerlendiren CB Insight CEO’su Anand Sanwal, finansal hizmet sektörünün önümüzdeki 10 yıl içinde, geçtiğimiz 100 yıldan daha büyük bir dönüşüm göstereceğine dikkat çekti.

Sanwal, “Bu dönüşüm mevcut düzene karşı çıkan bir grup girişim önderliğinde gerçekleşecek. FinTech 250 listesindeki şirketler, bu girişimler arasında en çok gelecek vadedenleri oluşturuyor. Gelişmekte olan teknolojileri ve iş modellerini finansal hizmetlere taşıyorlar ve onlar sayesinde paraya bakış açımız ve iş yapma yöntemlerimiz sonsuza kadar değişecek,” dedi.

Türkiye’de startups.watch Girişimleri Listeliyor

CB Insights tüm küresel girişimleri analiz ederek bu tarz çalışmaları dönem dönem yayınlıyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz günlerde ikinci yaşını kutlayan ve Serkan Ünsal tarafından kurulan startups.watch tüm yerli girişimleri listeleyerek düzenli olarak benzeri raporları ve Türkiye FinTech Ekosistem haritasını yayınlayan tek araştırma odaklı analiz şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Serkan Ünsal’ın bir diğer girişimi olan fintechstartups.co ise tüm küresel FinTech girişimlerine odaklanıyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Yorum

  1. Pingback: Katılımcılardan Money20/20 Europe değerlendirmeleri – FinTech İstanbul

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.