Deneyimli IT Yöneticisi Utku Tarzan bir banka kullanıcısı olarak Almanya’da yaşadıklarını, deneyimlerini ve bunlardan çıkardığı notlarını Medium hesabında yayınladığı seri yazılarıyla paylaştı. O yazılan üçüncü bölümü karşımızda.

Bu serinin ilk bölümlerini aşağıdaki linklere tılayarak okuyabilirsiniz.

Bir Mudi’nin Anıları (1) — Dönüşüm

Bir Mudi’nin Anıları (2) — Deneyim

Bir Mudi’nin Anıları (3)— Notlar

Finans sektörü, teknoloji trendlerine daima refleks gösteren ve bunlara öncülük edip örnek olan önemli bir faaliyet alanıdır desek, sanırım hepimiz hemfikir oluruz. Özellikle 2000’li yıllarda bu belirgin özelliklerini son kullanıcılar yani mudiler olarak daha net hissediyoruz.

N26 Bank ile Almanya’da yaşadığım dijital bankacılık deneyimimi, ister istemez Türkiye’deki bankacılık deneyimim ile kıyaslamadan edemedim.

İlk yazımı yayımladığım gün Twitter üzerinden bir anket yayımladım.

Anketin sonucu ise benim için şaşırtıcı olmadı. Garanti Bankası’nın bu haklı algısının, önce Akın Öngör’den sonra da Ergun Özen ‘den kaynaklı olduğunu düşüyorum. Çünkü konulan“Insan Odakli Teknoloji” vizyonu Finans sektöründe biz mudilerin kazananı olduğu bir yarışı başlattı. Konudan çok uzaklaşmamak ama neden böyle düşündüğümü daha iyi açiklayabilmek için, Akın Öngör’ün kitabini okumanızı ve Ergun Özen’inin yönetim kurulu uyesi olduğu Atom Bank’i takip etmenizi öneririm.

Bu anketin yayımda olduğu sırada akıllara, seçeneklerde En Para’nin neden olmadigi sorusu akıllara geldi. Çünkü, En Para ve hatta –kapatılan– Nuvo da Türkiye’nin iki büyük bankasının (Finansbank ve Yapı Kredi ‘nin) şubesiz bankacılık platformları olduğunu hepimiz biliyoruz.

Dijital kanalları kullanmak ile dijital bankacılık yapmak arasında ciddi bir fark olduğunu düşünüyorum. N26 ‘dan aldığım notlar ile bunu daha iyi anladım. Bu da bizlerin biraz hangi teknoloji ile ne yaptığımız konusunda daha bilinçli olmamız gerektiğini bana hatırlattı.

Şöyleki; nasıl biz teknoloji uzmanları, iki tane tablo “Join”’ledigimizde “Big Data” yapmıyorsak, bir tane “Task schedule” ettiğimizde “AI” yapmıyorsak, QR kod oluşturup paylaştığımızda “AR” yapmıyorsak dijital bankacılık da Türkiye’de yapılmıyor demektir. Sadece kanallar çok öncü ve ilk kez bu kadar efektif kullanılıyor. Burada da tevazu gösterecek durumda değiliz. Tam tersine daha yüksek sesle bu gelişmeleri duyurmalıyız.

Dijital bankacılık yapılamamasının en büyük nedeninin ise Türkiye’nin mevcut regülasyonlarının sütten ağzı yanan Mudileri korumak için haklı olarak yoğurt ile şimdilik yetinmemizi söylemesi olduğunu düşünüyorum.

Peki neden böyle düşünüyorum. Gelin bu sorunun cevabına oradan da dijital bankacılığın tanımına N26 Bank ‘tan aldığım notlar ile birlikte gidelim.

Müşteri değil “Kullanıcı”

Müşterilerine kullanıcı diyen iki sektör: Uyuşturucu satıcıları ve Teknoloji firmalarıdır.

Bu yerinde tespiti nerede okudum bilmiyorum ama muazzam. Bu nedenle en ayırt edici özellikten başlayalım.

N26 Bank’in konvansiyonel bir banka ile bağlantısı yok. Herhangi bir bankanın alt markası ya da yeni bir kanallı değil. Bu nedenle onlar için müşteri değil kullanıcı önemli.

Ne demek kullanıcı önemli?

Hesap açılışından hesap kapanışına kadar her süreçte sadece kullanıcı var. Kullanıcı, konvansiyonel bankalardaki portföye göre değil, almak istediği hizmete göre segmente ediliyor. Bu nedenle, “sen gel” faizi, değerli madenler ile isimlendirilmiş (gold, platinium vs) kartlar yok. Kullanıcı için hemen hemen her şey, şubesiz olduğu için değil gerçekten öyle olduğu için ücretsiz.

Ücretsiz?

Evet masrafsız değil ücretsiz. Masraf olan bir durum var ise, detaylı bir şekilde size açıklanıyor. Siz de “Evet, bu normal!” diyorsunuz. Her kuruşun neden alındığı, neden size iade edildiğini açıklanıyor. Çünkü, her kuruşunuz yatırıma ya da biriktirmeye yönelik olarak sizi de teşvik ediyor.

Yatırım

Bizler için en güvenli yatırım araçlarının başında faiz geliyor. Almanya’da faiz oranları %1.01 seviyelerinde :). Ama N26 Bank’ta faiz oranı %1.6 ‘dan başlıyor. Evet başlıyor. Tabiki şubesi olmadığı için elektrik faturası ödemediğinden değil. Çözüm ortakları (konvansiyonel tüm bankalar ve yatırım araçları) var. Kullanıcı portföylerini buralarda yatırıma dönüştürüyorlar. Minimum 2000 Euro ile vadeli mevduat hesabi oluşturabiliyorsunuz. Geri kalan her şeyi, N26 yapıyor.

Kredi

Benzer durum kredi ihtiyaçlarınız için de geçerli. Bu sefer tersi ile kullanıcının faydasına olan hizmeti çözüm ortakları ile görüşüp kullanıcının kredibilitesine paralel oradan minimum faiz ile getiriyor. Kullanıcı sadece iki şey yapıyor. İhtiyacını belirten 3 satırlı formu doldurup “request” butonuna basmak.

Sigorta

Biliyorsunuz kredibilite ve sigorta primleri birbiri ile kol kola girmiş iki güzel enstrüman. 🙂 İkisi birlikte hoş bir yaşamınıza hoş bir serenat yapıyorlar. Bu noktada da N26 Bank, size en uygun sigorta hizmetini size getirmeyi ihmal etmiyor. İyi haber şu, mevcut sigorta poliçelerinize girerseniz, bir sonraki dönem için sizi asiste ediyor.

Şeffaf

“Yaptın ama soruyorum bir niye yaptın?” dediğinizde yanıt almadığınız hiçbir işlemi yapmıyorlar. Ücretli ya da ücretsiz hiç fark etmez, önce kullanıcı yanıtlardan tatmin olmali seklinde bir düşünce yapıları olduğu kesin.

Raporlama

Nereye ne kadar harcadığınız kategorilendirilmiş bir şekilde size anlık olarak sunuluyor.

Sınırsız Bankacılık

Bir “Startup” şirketi, yabancı bir ülkede “startup” yapana, vatandaşına ve hatta komşu ülkelere bir hizmeti ayni kalitede ve eşit bir şekilde sunabiliyor.

Ve son…

Şirket yapısına da çok kısa değinmeden geçemeyeceğim. Aldıkları yatırımı hangi hedef ile aldıkları ve ne kadar sürede bu yatırımla hedeflerine ulaştıkları beni çok etkiledi.

“Exit” öyle ya da böyle ediliyor. Sürdürülebilir şirketler ise, bence sadece yarattıkları değerler ile daima “Startup” gibi genç, çevik ve öncü olarak kalıyor.

Bu yazı ilk olarak Utku Tarzan’ın Medium hesabında yayınlanmış ve kendisinin izni ile FinTech İstanbul sayfalarında değerli okyucularımız ile buluşturulmuştur. Yazının orjinaline buradan ulaşabilir, Utku Tarzan’ı Twitter ve Linkedin hesaplarından takip edebilirsiniz.