Brexit görüşmeleri sürerken, Londra’daki FinTech ekosistemi yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

London & Partners için Pitchbook tarafından derlenen verilere göre, Birleşik Krallık teknoloji sektörüne ilgi gösteren girişim sermayeleri, başta FinTech sektörü olmak üzere 2017 yılında girişimlere 2,99 milyar pound yatırım yaptı. Brexit’in ufukta görülmesine karşın, önceki yıla (1,63 milyar pound) oranla neredeyse ikiye katlanan Birleşik Krallık yatırımları, aynı zamanda Almanya’nın dört katından ve Fransa, İrlanda ve İsveç’in toplamından fazla.

Araştırmaya göre Londra merkezli teknoloji şirketleri, Amsterdam, Berlin ve Paris’i açık ara geride bırakarak Avrupa’nın en çok teknoloji yatırımı çeken şehri oldu. Yayımlanan bu yatırım rakamlarının Londra’yı Avrupa’nın tartışmasız teknoloji başkenti yaptığına değinen Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Dünyanın teknoloji merkezi olmak için tahtı Silikon Vadisi’nden almak için çalışmalarımızı hızlandıracağız,” açıklamasını yaptı.

Yatırımların kategorilere ayrılmasıyla birlikte FinTech’in öncü sektör olduğu ortaya çıkıyor. Girişim sermayeleri 2017 yılında Birleşik Krallık’taki FinTech şirketlerine toplam 1,34 milyar poundluk yatırım yaptı. Yıl boyunca TransferWise 211 milyon pound, Funding Circle 81,9 milyon pound, Monzo 71 milyon pound yatırım alarak Londra’nın, ülke genelinde FinTech’lerin aldığı yatırımın yüzde 90’ına sahip olmasını sağladı.

Passion Capital Ortağı Eileen Burbidge, yapay zeka ve FinTech gibi teknolojinin en ileri noktalarında şirketler kurarak değer üreten girişimcilerin başarısına dikkat çekerek, “Bu inovasyon ortamı ve ekosistemi, yatırımcılar için muazzam fırsatlar ortaya çıkarıyor,” diye konuştu.