Dijital bir kimlik ağı geliştiren Sovrin Vakfı, IBM’in kurucu temsilci olarak oluşuma katıldığını duyurdu.

Sovrin Vakfı’nın kurucu temsilcileri arasına katılan IBM, vakfın dağıtık dijital kimlik ağının oluşturulması ve sürdürülebilirliği için destek sağlayacak. Sovrin Vakfı, internette yer alan her bir varlık için kalıcı ve özel bir kimlik sağlamak için küresel bir kamu hizmeti olarak faaliyet gösteriyor.

Kendi kendini yöneten bu kimlik ağı için IBM de diğer temsilcilerle birlikte donanım, güvenlik ve ağ kapasitesi desteği sunacak. Vakfın hedefinde, kriptografik olarak imzalanmış kimlik bilgilerini güvenli olarak transfer etmek için dağıtık defter teknolojisinden faydalanmak var. Bu sayede her dijital kimlik bilgisinin, o kimlik sahibinin tasarrufunda kalması sağlanacak.

The Paypers haberinde, IBM ve Sovrin Vakfı’nın her birey, kuruluş ve bağlı cihaza gerçek anlamda bağımsız bir dijital kimlik sağlama ortak vizyonu çerçevesinde bir araya geldiği belirtiliyor. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürerek, dijital kimliklerin global ölçekte ortak bir sistem üzerinde kullanılmasını mümkün kılmayı amaçlayan Sovrin Vakfı Temsilcileri, dağıtık defter teknolojileri üzerine çalışan bir diğer kuruluş olan Hyperledger Vakfı tarafından sunulan açık kaynaklı teknolojiyi kullanıyor.

IBM’in FinTech alanında farklı kuruluşlarla iş birliğine gittiği biliniyor. Geçtiğimiz yıl mobil cihazlar üzerinden P2P ödeme gerçekleştirilmesi için Zelle ile birlikte çözüm ürettiğini duyuran teknoloji şirketi, yine aynı dönemde Blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformunu hayata geçirmek için UBS, Bank of Montreal, CaixaBank, Commerzbank ve Erste Group ile ortaklık kurmuştu.