Dubai’de çek sahteciliği Blockchain ile engellenecek

23 Nisan 2018
628 Görüntüleme

Orta Doğu’nun en büyük bankacılık gruplarından National Bank of Dubai (NBD), çek sahteciliğini önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

Arabian Business’ın verdiği bilgilere göre, NBD’nin kullanacağı sistem her çek kontrolünde benzersiz bir Hızlı Yanıt (Quick Response) kodunu, bu amaçla geliştirilen bir Blockchain ağına ekleyecek. Bu ağ üzerindeki eşsiz ve kalıcı kodlar her çek işleminde hızlıca kontrol edilerek çeklerin doğruluğu teyit edilebilecek.

NBD resmi açıklamasına göre, banka pilot çalışmasının ilk ayında Blockchain ağı üzerinde bir milyon civarında kontrol kaydı gerçekleştirdi. Başarılı testin ardından NBD, Blockchain ile güçlendirilmiş bankacılık teknolojisini ülkedeki diğer finans kurumlarının kullanıma sunmak için süreci yönetiyor.

NBD’nin grup genel müdürü Abdulla Qassem: “Emirates NBD, bu yenilikçi teknoloji için ticari kullanım alanlarını keşfetmeye kendini adamıştır. Başarılı bir pilot aşamadan sonra, Blockchain çözümünü ülke çapındaki müşterilerimize sunmaktan mutluluk duyuyoruz ve bu hizmeti sunan bölgedeki ilk bankayız” açıklamasını yaptı.

Dubai Blockchain teknolojisi için dünyanın en ileri görüşlü merkezlerinden birisini teşkil ediyor. Geçtiğimiz hafta Dubai Hükümeti, Blockchain uygulamalarında dünya lideri olma hedefiyle “UAE Blockchain Strategy 2021” programını başlattı.

Bu arada Blockchain teknolojisi, dünya çapında bankacılık sektöründe giderek daha popüler hale geliyor. 12 Nisan’da Bank of America’nın otomatik veri kimlik doğrulamasıyla Blockchain tabanlı bir depolama sistemine ilişkin patentini duyurdu ve 30 Mart’ta, PKO Bank Polski bir Blockchain firmasıyla ortaklık yaparak bankanın belgeleri için DLT tabanlı depolama ve doğrulama sistemi kullanacağını duyurdu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.