İsviçreli finans servisleri devi UBS Group, Bitcoin’e ve diğer kripto paralara mesafeli durmasına karşın, CEO Sergio Ermotti kripto ekonominin altyapısını oluşturan Blockchain teknolojisinin uzun vadede “gerçek bir fırsat” olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde CNBC’ye konuşan Ermotti şunları söyledi: “Bu alışmamız gereken bir teknoloji. Kaynakların daha verimli kullanılabilmesi için teknolojisinin çok daha yaygınlaşması ve sektörlerde aktif hale gelmesi gerekiyor. Teknolojinin serbest kalmasıyla Blockchain bizlere maliyetleri azaltmak konusunda büyük avantajlar sağlayacak.”

“Hiç şüphesiz, sektörümüz mevcut brüt kar marjları açısından baskı altında olmaya devam edecektir. Makul ve tercih edilebilir kalmanın yolu sadece sermaye açısından güçlü olmaktan geçmiyor; sahip olduğunuz insanların kalitesi; ürünlerinizin kalitesi ve müşterilerinize verdiğiniz tavsiyeler de önem taşıyor. Aynı zamanda fiyatlandırmanızı da doğru yapmanız gerekiyor.”

UBS şu anda IBM ve diğer bankalarla birlikte, Batavia adı verilen bir Blockchain tabanlı küresel ticaret finansmanı platformunda yer alıyor. UBS tarafından fonlanan ve IBM iş birliğiyle devreye geliştirilen Batavia adlı Blockchain tabanlı ticari finansman platformu, kurumsal müşteriler arasında ilk sınır ötesi işlemi başarıyla tamamlamıştı.

Ermotti geleceğe odaklanarak var olan sorunların çözüleceğine inanıyor. Ama bağlı olunan sanayinin tabanını ve ödeme sistemlerini değiştirmenin hemen “yarın” gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Bu değişim beş ile on yıl içerisinde gerçekleşecek uzun bir süreç.

UBS yakın dönemde yayımladığı InsurTech raporuyla, UBS bankası, FinTech’i sigortacılık sektörüyle buluşturan bu teknolojilerin 2025’e kadar Asya sigortacılık sektöründe yıllık 300 milyar dolara yakın maliyet tasarrufu sağlayabileceğini açıkladı.