CB Insights tarafından yayımlanan FinTech 250 listesinde yer alan girişimler, 2013 yılından bu yana 766 ayrı anlaşmayla yaklaşık 32 milyar dolar yatırım aldı.

Araştırma şirketi CB Insights, finansal servisler sektörünü yazılım ve teknolojileriyle dönüştüren 250 girişimi içeren FinTech 250 listesini, Future of FinTech konferansında açıkladı. Araştırma ekibi tarafından seçilen şirketler, 2 bini aşkın başvuru ve aday arasından sıyrılarak pek çok farklı faktör üzerinde değerlendirildi ve listede yer aldı.

Finansal servis sektörünün son 100 yılda görmediği dönüşümü gelecek 10 yıl içinde göreceğini savunan CB Insights CEO’su Anand Sanwal, basına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Akıllı iş fikirleriyle ortaya çıkan bir dizi girişim, bu dönüşüme öncülük ediyor. FinTech 250 listesinde bu girişimler arasında en fazla umut vadedenler yer alıyor. Gelişmekte olan teknolojileri ve iş modelleri finansal servislere getiren bu girişimler, parayı kullanma ve iş yapma şeklimizi kalıcı biçimde değiştirmeye aday.”

FinTech 250 listesinde bir milyar dolar ve daha yüksek değere ulaşarak “unicorn” olan toplam 23 şirket yer alıyor. 2013 yılından bu yana gerçekleşen 766 fonlama oturumunda “mega yatırım” olarak bilinen 100 milyon dolar üstü yatırımlar 59 kez yapıldı. 2017’den günümüze gerçekleşen mega oturum sayısı ise 13 olarak belirlendi.

Mega yatırımlar arasında Hindistan merkezli Paytm Payments Bank çatı şirketi One97 Communications’ın aldığı 1,4 milyar dolarlık kurumsa azınlık yatırımı ve SoFi‘nin 500 milyon dolarlık F Serisi sermaye artırımı öne çıkarken, her iki yatırımda da SoftBank imzasının bulunması dikkat çekti.

En fazla yatırım yapan girişim sermayesi, 24 ayrı yatırımla Ribbit Capital olurken, en aktif kurumsal yatırımcı ise 18 yatırımla Goldman Sachs oldu. FinTech 250 listesinin en fazla fon toplayan şirketi ise üç ayrı yatırımda 4,9 milyar dolar alan Ant Financial oldu. Ant Financial ayrıca FinTech 250 listesinin açıklanmasından sonra 14 milyar dolar daha yatırım aldı.

Raporun tamamına göz atmak için tıklayın.