Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), “IATA Pay” adını verdiği bilet alım işleminin canlı bir test ortamında başarıyla tamamlandığını duyurdu. 

IATA Pay, bir havayolu web sitesinden bilet alırken tüketicilere yeni bir ödeme seçeneği sunan bir girişim. Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı PSD2 ve İngiltere’nin Açık Bankacılık yönetmeliği çerçevesinde hayata geçirilen çözüm ile bilet ödemeleri müşterinin banka hesabından doğrudan satıcının banka hesabına otomatik olark aktarılabiliyor. IATA yaptığı açıklamada yöntemin hem kullanıcı hem de alıcı için son derece yüksek bir güvenlik seviyesi sunduğunu ve anlık olarak gerçekleşebildiğini belirtiyor.

Ipagoo iş ortaklığı ile geliştirilen IATA Pay sistemi , Cathay Pacific Airways, Scandinavian Airlines ve Emirates’in de dahil olduğu bir dizi hava yolu ile İngiltere’nin Açık Bankacılık düzenlemesi çerçevesinde canlı olarak test edildi ve başarılı sonuçlar elde edildi.

IATA’nın Mali ve Dağıtım Hizmetleri Başkan Yardımcısı Aleksander Popovich: “Günümüz tüketicileri ve özellikle milenyum nesli, mobil ve P2P olmak üzere farklı ödeme seçenekleri bekliyorular. IATA Pay bu beklentilere cevap veriyor. Öte yandan kartlı ödemeler havayolları için önemli ölçüde bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyetin büyük bir kısmı havayolu web sitelerindeki doğrudan bilet satışlarında ortaya çıkıyor. IATA’nın stratejik hedeflerinden biri havayolu şirketlerinin maliyetleri kontrol etmek de dahil olmak üzere finansal sürdürülebilirliğini desteklemek” açıklamasını yapıyor.

IATA, Deutsche Bank ile AB ülkelerindeki uygulmaları da 2019 yılı içinde tamamlayacak. Daha sonra ise, diğer bölgelere yayılmayı hedefliyor.