“Açık Bankacılık” hızla büyümeye devam edecek

26 Aralık 2018
188 Görüntüleme

Verinin serbestçe dolaşabildiği bir dijital iletişim dünyasında sanal duvarların ortadan kalkması kaçınılmaz. Bankacılık ve finans gibi kritik sektörlerde bu süreci yönetmek çok daha önemli.

Açık Veri (Open Data) kavramı yeni değil. Tarihçesinin köklerine ulaşmak yerine kavrama odaklanmak ise en doğru strateji. Açık Veri, dijital kayıtların herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir olduğu bir yaklaşımı ifade ediyor. Ancak bu yaklaşım mantıksal olarak basit bir yapıda olsa bile geleneksel mahremiyet anlayışından paylaşım ve ekosistem çağına geçiş sürecinde en çok tartışılan konulardan birisini teşkil ediyor zira her bilginin açık bir şekilde ve herkes ile paylaşılması mümkün olamaz. Örneğin bankacılık sektöründe banka hesap bilgilerinizin ve kredi kartı harcamalarınızın herkese açık olmasını ister miydiniz?

İşte bu noktada her sektör kendi Açık Veri stratejisini kendi ihtiyaçları ve elbette yasal düzenlemeleri çerçevesinde ele almak durumunda. Bankacılık ve finans gibi kritik ve düzenlemelere tabi bir sektörde Açık Veri kavramı Açık Bankacılık olarak ifade ediliyor.

Açık Bankacılık 2016’dan beri gündemimizde

FinTech İstanbul haber arşivlerine baktığımızda Açık Bankacılık kavramını ilk kez 2016 yılında ele aldığımızı ve Birleşik Krallık Rekabet ve Pazar Denetleme Kurumu (CMA)‘nın pazarda rekabeti geliştirmek için Açık Bankacılık kavramını hayata geçirmek üzere çalışmalara başladığını görüyoruz. Elbette Açık Bankacılık sadece rekabet odaklı bir kavram olarak düşünülemez, bunun çok daha ötesinde etkileri ve faydaları olabilecek bir yaklaşımdan bahsediyoruz.

Bu konuya küresel ölçekte en fazla eğilen isimlerden birisi de Chris Skinner. Skinner 2017 yılı bankacılık trendlerinde Açık Bankacılık kavramının önemine dikkat çekerken aynı yıl bankaların geleceğinin API‘lere bağlı olduğunu vurgulayan bir makale kaleme almıştı. 2017 ve 2018 yılı içinde Açık Bankacılık kavramının ele alınmadığı bir etkinlik ve konferans olmadı desek hatalı bir ifade kullanmamış oluruz. Konunun önemine binaen biz de bu sene başında Açık Bankacılık hakkında soru ve cevaplar içeren bir makaleyi okuyucularımızla paylaşmıştık.

Açık Bankacılık giderek yaygınlaşacak

Chris Skinner, yakın tarihli Açık bankacılık artık sahnede başlıklı makalesinde bu konuyu tekrar gündeme taşıyor. Konunun daha önce yoğun şekilde İngiltere odaklı ele alınmasına rağmen artık küresel bir ölçeğe taşındığına dikkat çeken Skinner sürecin hızlanarak gelişmeye devam edeceğini vurguluyor. Bu noktada ABD’de herhangi bir düzenleme olmamasına karşın bazı bankalar açık finansal yapılar kurduğunu belirten Skinner, İngiltere’nin de öncü adımları sayesinde önemli mesafe kat ettiğini belirtiyor. Skinner aynı zamanda Avustralya, Meksika, Güney Kore, Singapur gibi ülkelerin şimdiden özel düzenlemeler yaptığının da altını çiziyor. Elbette Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren PSD2 düzenlemesi sayesinde Açık Bankacılık tüm AB ülkelerindeki bankacılık sektörü için de kaçınılmaz bir unsur olarak kendini gösteriyor.

Diğer yandan tüketiciler açısından da ilgi artıyor. Open Banking Implementation Authority verilerine göre İngiltere’de açık bankacılık API’lerini kullanan kişi sayısı mayıs ayında 720 bin iken temmuz ayında 3 milyona yükselmiş durumda ve artarak devam ediyor. İngiltere’de tüketici birlikleri de bu yönde mayıs ayında bir manifesto yayınlayarak, sektörde standarların geliştirilmesi ve süreçlerin kolaylaştırılması için talepte bulunmuştu.

Üzerinde daha çok konuşacağımız pek çok başlık var

Açık Bankacılık kavramı kendi içinde pek çok alt başlığı barındırıyor. Kişisel veriler, mahremiyet, dijital güvenlik, rekabetin korunması, FinTech girişimleri, bankacılık ve finans sektörünün Açık Bankacılık sayesinde diğer sektörler ile yakınsaması…

Açık Bankacılık, 2019 yılında Türkiye’de bankacılık sektöründe de daha fazla tartışılacaktır. Biz de bu konuda daha fazla içerik üreterek okuyucularımızı bilgilendirmeye devam etmeyi hedefliyoruz.

Birlikte çalışmaya davet

Açık Bankacılık ile alakalı olarak konuya ilgi gösteren gerek bireysel gerekse kurumsal paydaşları çalışmalarımıza katılmaya davet ediyoruz. Bu noktada bizlere [email protected] e-posta adresimizden ulaşmanızı bekliyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.