Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak 2027 yılına dek sürecek, beş farklı döneme dikkat çekiyor.

FinTech kavramını dönemlere ayırmak daha önce neden bizim aklımıza gelmedi? Oldukça yaratıcı bir fikir ve ortaya çıktıktan sonra aslında yalın yapısı ile bir şaşkınlık yaratmıyor dersek yalan söylemiş oluruz. Chris Skinner bu işi gerçekten iyi yapıyor ki küresel FinTech liderleri arasında sırlamada yerini korumayı başarabiliyor.

İşin doğrusu FinTech’ler ile bankalar arasındaki ilişkiyi bu şekliyle ilk ele alan Chris Skinner değil. 2016 yılının temmuz ayında yayınladığımız “Bankacıların FinTech keder döngüsü” ile JP Nicols tam olarak Skinner gibi olmasa da FinTech’lerin gelişim süreci içinde bankacıların tepkilerindeki değişimi bizlere özetlemişti. Bu içeriği okuduktan sonra bu yazıya geri dönmenizi tavsiye edebiliriz.

Skinner FinTech’in ilk dönemini Bozgunculuk (Disruption) olarak tanımlıyor ve bu süreci 2005-2014 yılları arasına yerleştiriyor. Skinner için bu dönemin başlangıcı kişiden kişiye para transferi yapmayı mümkün kılan biz yazılım algoritması Zopa. Skinner 1999 yılında kurulan Paypal’i bu noktada bir FinTech olarak kabul etmediğini yazıyor. Skinner için FinTech açık finans ve açık bankacılık olarak isimlendirdiği API çözümleri, uygulamalar ve bunlara bağlı analitik veriler. Aslında bu dönem tam olarak keder döngüsündeki ilk aşama şeklinde ele alınabilir yani “bizi etkilemez” diye yenilikçiliğin inkâr edildiği dönem. Oysa bozgunculuk bu dönemde köklerini salmaya başlamıştı.

Skinner’a göre FinTech’lerin ikinci dönemi 2014 ila 2017 yılları arasında gerçekleşen Tartışma (Discussion) ile geride kalıyor. Bankaların kıpırdanmaya başladığı, ilişkilerin filizlendiği, FinTech’lerin sadece çocukça girişimler olmadığının anlaşıldığı dönemler. Bu dönem de keder döngümüzdeki sinirli tepki, kotarma ve depresyon dönemleri olarak ele alabiliriz. Elbette içerikler ve davranışlar birebir örtüşmüyor ama benzeşiyor diye ifade edelim.

Üçüncü evre ise içinde bulunduğumuz ve 2017 ila 2022 yılları arsında gerçekleşen iş birliği (Partnership) dönemi. Keder döngüsündeki kabullenme dönemine denk geliyor. Artık bankalar FinTech’ler ile bir arada hareket ediyor. Her iki ekosistem birbirini beliyor ve büyütüyor.

Skinner’ın makalesindeki en önemli bölümler ise 4. Ve 5. dönemler zira bu dönemlere henüz ulaşmadık ve deneyime dayanan bir iç görü ile bizlere verilen ipuçlarını kullanarak bu dönemlere hazırlanma ve faydalanma fırsatı, açık bir büfede, bizlere sunuluyor.

Skinner’a göre 2022 ila 2027 yılları arasında bir bütünleşme (Integration) dalgası gelecek. Bu dönem keder döngüsünde karşılığı olmayan ve belki de grafik alanımızın ötesinde bir bölge. Açık Bankacılık, Açık API’ler gibi alt yapıların gerçek anlamda kendini göstereceği, henüz PSD2 ile dahi tam anlamıyla kavramaktan aciz kaldığımız bir dönem “GELECEK”. Skinner’a göre PSD3’ün gelmemesi için hiçbir neden yok. “PSD2 ile bakalar ödeme verilerini, Açık API ara yüzleri üzerinden, üçüncü partilere açmak zorunda kaldı. PSD3 belki de üçüncü partilerin verilerini Açık API ara yüzleri üzerinden, bankalara açmak zorunda kalacağı bir yapı sunacak” diyor Skinner.

Verinin böylesine serbest dolaşıma girmesi onun ifşa olması anlamına gelmiyor. Kişisel verilerin korunması, mahremiyet, gibi konular giderek daha çok önem kazanırken düzenlemeler ile karşılığını buluyor. Bir güven protokolü olan Blockchain ise her geçen gün bu anlamda daha fazla kullanım alanı buluyor ve bulacak. Açık bir büfede bizlere sunulan gelecek, onu almamız için hazır beklemiyor, onu sadece görüp anlayabiliyoruz ama ona sahip olmak ve faydasını görmek için çalışmamız gerekiyor. Ekosistemler kurmak, bunları geliştirmek emek istiyor. FinTech İstanbul’un üç yıllık gayreti ve destekçilerinin gündeminde bütünüyle bu gerçek var.

Skinner için beşinci dönem 2027 ve sonrası. Bu öngörü dönemde artık bankacılık, FinTech ve BigTech tamamı ile bütünleşecek. Artık bankalar, FinTech’ler ve BigTech’lerin ilişkileri üzerine konuşmadığımız bir dönem olacak. Açık bir ağ üzerindeki finanstan bahsedeceğiz; kesintisiz, sorunsuz, iletişim tabanlı, güven tabanlı, gerçek zamanlı ve küresel sistem.

Skinner sabırsız, heyecanlı. Bizler de öyleyiz. Göreceklerimizden şüphemiz yok ancak o gün geldiğinde “biz bu süreçte ne yaptık” sorusuna cevap vermek için bugün çalışmaya başlamak kaçınılmaz.

Görsel telif hakkı Raconteur’a aittir.