İnternet’in dahi çocuklarından birisi sayılan Jeremy Allaire, geleneksel finansal sistemin büyük ölçüde sorunları olduğuna ve yeniden ele alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Jeremy Allaire internet dünyasındaki 25 yıllık geçmişi ile pek çok başarılı projeye imza atmış bir isim. İnternetin hayatımıza girdiği ilk günlerde kurduğu Allaire Software şirketini Macromedia’ya satan daha sonra Macromedia’nın Adobe tarafından satın alınma sürecini yöneten, Brightcove ile ilk bulut video yayıncılık platformunu yaratan ve nihayet Circle ile blockchain ve kripto para dünyasının geleceğini inşa etmeye çalışan bir girişimci.

Geçtiğimiz ay sonunda ABD Senatosunda konuşan Allaire açısından mevcut finansal sistemin ciddi temel sorunları bulunuyor, “Mevcut finansal sistemimiz büyük bir dönüşüme ihtiyacı var. Şu anda, ekonomik faaliyetleri sınırlandıran bir vergi sistemine bağlı ve yetenekleri oldukça sınırlı küresel bir sistemimiz var. Mevcut verilerimiz ve finansal altyapımız yeterince güvenli olmadığı için kayıtsız ve yasa dışı ekonomik faaliyetleri durdurmak mümkün değil. Trilyonlara dolar büyüklüğündeki bu gölge ekonomi faaliyetlerinin yüzde 99’unu engelleyemiyoruz.”

Allaire’ye göre mevcut parasal sistem gelecekte resmi ve resmi olmayan farklı dijital para modellerini kullanmaya doğru dönüşecek. Ödeme ve değer takası ile alakalı servislerin bütünüyle ücretsiz hale gelmesi gerektiğini belirten Allaire, internet sayesinde bunu içerik için büyük ölçüde başardığımızı düşünüyor. “Eğer aracılara ödenen komisyonlardan kurtulabilirsek yüz milyarlarca dolar büyüklüğünde yeni ekonomik yapılar ortaya çıkacaktır” diyor.

“Sermaye piyasalarımız Amazon ve Alibaba Pazar yerlerine (marketplace) veya Google reklam borsasına benzemeli. Bu yaklaşım işletmeler için küresel ölçekte sermaye sağlamalarını sağlarken dünyanın her yerindeki bireyler kişisel tercihleri ile yatırım yapma ve değer elde etme şansınızı kazanacaklar” diyen Allaire sözlerine şöyle devam ediyor; “Ekonomik ve ticari ilişkiler büyük ölçüde halka açık blockchain ağları üzerindeki akıllı sözleşmeler ile işletilecek. İşletmeler, işgücü piyasası katılımcıları ve tüketiciler küresel ölçekte çalışan bununla birlikte daha fazla güvenlik, verimlilik, şeffaflık, kesinlik ve uygulanabilirlik sunan dijital ortamlarda faaliyet gösterecekler.”

Circle CEO’su senatoda yaptığı konuşmada son olarak, bu yenilikçi yaklaşımların ABD’de gelişmesine izin verilmesinin önemini vurguluyor ve kongreyi, dijital varlıkları yeni bir varlık sınıfı olarak kabul edilmek üzere ulusal politikalar belirlemeye davet ediyor,  “Dijital varlıklar için sağlam, pragmatik ve çevik bir ulusal politika çerçevesi kurgulayamazsak, ben

Amerika’nın bu kritik yeni teknolojilerde dünyanın lideri olmayacağından, geride kalmaya devam edeceğinden ve dijital varlıkların getireceği ekonomik dönüşümün faydalarından tam olarak yararlanamayacağından endişe duyuyorum” diyor.

Allaire konuşmasını ABD Senatosunda yaptığı için birincil muhatabı ABD Kongresi gibi algılanabilir ancak bu hatalı bir yaklaşım olur zira bu uyarılar başarılı bir girişimcinin küresel bakış açısını yansıtıyor. Jeremy’ye göre finans ve bankacılık sektörünün tamamı, hata yapmaktan çekinmeden daha hızlı davranmak zorunda zira küresel ekonominin ve finansın yeniden tanımlandığı bir dünyaya girdiğimizi vurguluyor.

Kaynak: Finextra

Future of Fintech 2019: Geleceği Okumak

Future of Fintech 2019: Yeni Pazarlar, Yeni Alanlar