Kanada’nın en büyük altı bankası, sosyal mesafeyi teşvik etmek ve Covid-19’un yayılmasını kontrol etmek için bazı şubeleri kapatıyor. Diğerlerinde ise çalışma saatlerini düşürüyor.

Kanada Bankacılar Birliği, bankaların kritik hizmetleri sürdüreceğini ve kırsal topluluklardaki şubelere özel önem verilebileceğini söyledi.

Bankalar – Montreal Bankası, CIBC, Kanada Ulusal Bankası, RBC, Scotiabank ve TD – müşterileri çevrimiçi ve mobil bankacılık, ATM’ler ve telefon bankacılığı da dahil olmak üzere diğer kanalları kullanmaya teşvik ediyor.

Bankalar, açık kalan şubeler için ise çalışma saatlerinde değişikliklere gidiyor. Ayrıca ekstra temizlik ve mümkün olduğunca sosyal mesafeyi korumaya yönelik önlemler alınacak.

TD bankası konuya yönelik, şube çalışanlarının meydana gelen değişiklikler boyunca maaşlarının ödeneceğine dair açıklamada bulundu. RBC ise çalışanların iş güvenliğinden etkilenmeyeceğini ve birçok danışmanın uzaktan çalışabileceğini söylüyor.

Bunların yanı sıra bu altı banka, virüsten etkilenen kişisel ve küçük işletme müşterileriyle de vaka bazında ç alışmayı taahhüt etti. Müşteriler, ipotek ve diğer kredi ürünlerinde rahatlama için altı aya kadar erteleme yapabilecekler.

Covid-19 pandemisi gündelik hayatı etkilediği gibi iş dünyasını da fazlasıyla etkiledi. Devletler ve özel kurumlar salgının yayılmasını önlemek için ciddi önlemler almaya devam ediyor. Dünyanın en büyük bankacılık devlerinden J.P. Morgan da geçtiğimiz günlerde 1000 şubesini kapattığını açıklamıştı. Bunun yanı sıra farklı sektörden birçok şirket, çalışanlarını evden çalışmaya teşvik ediyor. Finans ve ödeme dünyasının büyük şirketleri ise virüs nedeniyle gelirlerinde düşüş bekliyorlar.

Koronavirüs ödeme şirketlerini ciddi bir şekilde etkileyecek

KaynakFinextra