Rusyalı yetkililer koronavirüs salgınının yavaşlatılmasına yardımcı olmak için dolaşımdaki banknot miktarını sınırlamak ve tüketicileri dijital ödemelere yönlendirmek istiyor.

Nakit dolaşımınından sorumlu başkan yardımcısı Vladimir Demidenko Reuters’a yaptığı açıklamada, Rus Merkez Bankası’nın halihazırda banknotları dağıtmadan önce 14 gün beklediğini, şimdi ise diğer bankalardan da aynı şeyi yapmalarının istendiğini söyledi.

Ayrıca perakende bankalardan paraları geri dönüştüren ATM doldurmalarını sınırlamaları ve terminalleri düzenli olarak dezenfekte etmeleri de istendi. Merkez Bankası ayrıca banka personeline, müşterilerden nakit kabul ederken koruyucu maskeler ve tek kullanımlık eldivenler kullanılması gerektiğini de iletti.

Rusya’da şu anada kadar 495 vaka ve bir ölüm bildirildi.

Koronavirüs (COVID-19) salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde önlemler alınmaya devam ederken daha önce Dünya Sağlık Örgütü de kağıt para kullanımı konusunda uyarmıştı. Kağıt paraların virüsün yaşamasına uygun bir ortam barındırdığını ve çok fazla el değiştirdiği için bulaştırıcı olabileceğini vurgulayan DSÖ, tüketicilerin temassız ödeme yöntemleri kullanması gerektiği konusunda uyarmıştı.

Virüs salgını insan hayatını derinden etkilediği gibi birçok sektörü de fazlasıyla etkiliyor. Virüsün yayılmasının engellenmesi için insanların evden çalışılması istenirken finans dünyası  bununla mücadele etmek için çeşitli uygulamalar deniyor. Son olarak bankacılık devi J.P. Morgan, 1000’den fazla şubesini kapatıp çalışanların bir kısmını evine göndermiş, kalanlara ise ikramiye vermişti.

J.P. Morgan’dan salgın sırasında çalışan personeline destek

KaynakFinextra