Commonwealth Bank of Australia (CBA) COVID-19 salgını sırasında PIN girilen tuş takımlarına dokunmaktan kaçınmak için insanların telefonlarını kullanması nedeniyle dijital cüzdan kullanımında önemli bir artış gözlendiğini açıkladı.

Bankanın Visa ve Mastercard verilerine yönelik yaptığı son analiz, Avustralya’daki dijital cüzdan kullancılarının Mart 2020’de rekor sayıda işlem yaparak 1 milyar dolar harcadığını ortaya koydu. Bu da geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17’lik bir artış anlamına geliyor.

Genel olarak, Mart ayında yapılan ve CBA Tap & Pay, Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay, Fitbit Pay ve Garmin Pay cihazlarından yapılan harcamalar da dahil olmak üzere 36 milyon dijital cüzdan işlemi yapıldı. Şubat ayında 33 milyon işlem kaydedilmişti.

CBA Günlük Bankacılık Genel Müdürü Kate Crous konuyla ilgili olarak: “Geçtiğimiz yıl Apple Pay’ın piyasaya sürülmesinden bu yana temassız satın alma sayısındaki yükseliş devam ediyor. Artık daha fazla insanın bunu bugünkü ortamda daha güvenli bir ödeme yöntemi olarak gördüğü açıktır. Mevcut ortamda, nakit olmadan ödeme yapmak, kendinizi ve diğerlerini koronavirüsün yayılmasına karşı korumanın önemli bir yoludur. Artan temassız kart limiti harika bir adım, ancak mümkünse müşterilerimizi, ne kadar harcadıkları önemli değil, PIN Pad’ine bir PIN girmeye gerek kalmamaları için dijital cüzdanları kullanmaya teşvik ediyoruz. Bunun için Touch ID veya Face ID’den yararlanılabilir.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü daha önce kağıt paraların virüs yayılmasında etkili olabileceğine dikkat  çekere temassız ödeme yöntemlerini önermişti. BIS’in yayınladığı bir bültende de PIN kodunu girdiğimiz tuş takımlarının kağıt paralardan daha riskli olduğundan bahsedilmişti.

COVID-19, nakit para ve ödemelerin geleceği

KaynakFinextra