FinTech girişimleri varlık yönetiminden tüketici kredilerine kadar yıllardır bankaların müşteri tabanından pay alıyordu. Salgın döneminde ise bankalar, pazar payını geri kazandıklarını söylüyor.

Geleneksel bankalar, koronavirüs pandemisinin yarattığı mali krizin yeni nesil bankalar ve FinTech girişimlerini zayıflattığını düşünüyor. Morgan Stanley CEO’su James Gorman’a göre,  bu dönemde salgının yarattığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle tüketiciler daha büyük şirketlere sığınma eğilimi gösterdi.

ABD’de düzenlenen sanal bir finans konferansında konuşan Gorman, Robinhood piyasalarında yaşanan aksaklıklara atıfta bulunarak yeni oyuncuların bu dönemde sıkıntılar yaşadığını ve bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Robinhood’da yaşanan aksaklıklar nedeniyle müşteriler rakip platformlara yönelmek zorunda kalmıştı.

Bank of America‘da tüketici ve KOBİ’lerden sorumlu müdür Dean Athanasia ise bankanın bu dönemde birçok müşteri çektiğini vurgulayarak kaliteli ve istikrarlı hizmetin altını çizdi. Benzer şekilde Citizens Financial Group’tan da yeni müşteriler kazandıklarına yönelik açıklamalar geldi.

Koronavirüs pandemisi FinTech’lerin kendilerini test edeceği ilk büyük ekonomik kriz oldu. Kriz döneminde müşteriler geleneksel bankaların güvenliğine doru çekilme eğilimindeler. Zira salgın ekonomiye zarar vermeye başladığından beri en büyük bankalara para akıyor. Federal Rezerv verilerine göre, yurt içinde en büyük 25 ticari bankadaki mevduat, Şubat sonundan 27 Mayıs’a kadar yaklaşık 1.3 trilyon dolar arttı.

Bankalar her ne kadar salgın döneminde FinTech’lere karşı kazandığını düşünse de geleneksel bankaların bu kritik dönemde müşterilerinin taleplerine yetişme konusunda sıkıntı çektiğini de gördük. Bankaların eski sistemleri bir anda uzaktan çalışmaya başlayan dünyaya hizmet verme konusunda sıkıntılar yaşarken bazı kurumsa müşteriler bankalarını değiştirmeye karar vermişti.

Dijital bankalar virüs nedeniyle ilk büyük sınavını veriyor