Uluslararası ödeme sağlayıcısı Mastercard, dünya çapındaki merkez bankalarının CBDC testlerine yardımcı olmak için sanal bir test ortamı başlattı.

Şirketin konuya yönelik yaptığı açıklama şu şekilde: “Bugün Mastercard, merkez bankalarının CBDC kullanım durumlarını değerlendirmesi için tescilli bir sanal test ortamı duyuruyor. Platform, CBDC’lerin ihraç edilmesi, dağıtılması ve bankalar, finansal hizmet sağlayıcıları ve tüketiciler arasında değiş tokuşunun simülasyonunu sağlayacak.

Yapılan açıklamaya göre bu girişim bankaların, CBDC’lerin kendilerine uyup uymadığını ve yerel veya bölgesel olarak çıkarılıp çıkarılamayacağını test etmelerine olanak sağlayacak.

Proje ayrıca bir merkez bankası dijital para biriminin günlük yaşamda nasıl kullanılabileceğini ve mevcut piyasada hangi biçimlerinin uygulanabilir olduğunu göstermeyi de amaçlıyor.

Mastercard’da dijital varlık, blokzinciri ürünleri ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Raj Dhamodharan konuyla ilgili olarak: “Merkez bankaları, finansal katılımı teşvik etmekten ödeme ekosistemini modernize etmeye kadar çeşitli amaçlarla dijital para birimlerini keşfetme sürecini hızlandırdı.” ifadelerini kullandı. Dhamodharan Mastercad’ın yeni çözümünün bu sürece önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyor.

Özellikle Facebook’un Libra projesinden sonra Merkez Bankası destekli dijital para birimlerine yönelik ilgi ciddi oranda arttı. Çin bu konuda yaptığı çalışmalarla öncü ülkelerden biri olurken Avrupa ve Amerika’da da CBDC’leri keşfetmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Mastercard’ın sunacağı sanal ortam bu keşif sürecinde CBDC’lerin potansiyelini ve kullanım durumlarını tartmak adına önemli bir rol oynayabilir.

Rapor: Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Küresel Bir Bakış