Avrupa Birliği, Apple’ı iOS cihazlardaki NFC işlevini rakip ödeme sağlayacılarına açmaya zorlayıp zorlamayacağını değerlendiriyor.

Şu anda Apple Pay, mağazalardaki ödemeler için iOS mobil cihazlarındaki yerleşik NFC “dokun ve git” teknolojisine erişebilen tek mobil ödeme hizmeti. Birçok banka da bunun rekabeti önlediğini öne sürerek Apple’ın iOS cihazlarındaki NFC işlevini diğer sağlayacılara da açmasını istiyor.

Avrupa Komisyonu Haziran ayında konuyla ilgili bir antitröst soruşturması başlatmıştı. Bloomberg’in haberine göre ise görülen yeni belgeler, Komisyonun ayrıca yeni yasaları da inceleyeceğini gösteriyor.

AB dokümanında yer alan ifadeler şöyle: “Komisyon, devam eden ve gelecekteki rekabet uygulamasına paralel olarak ödeme hizmetlerinin sağlanmasını desteklemek için gerekli görülen teknik altyapılara adil, makul ve ayrımcı olmayan koşullar altında erişim hakkını güvence altına almayı amaçlayan mevzuat önermenin uygun olup olmadığını inceleyecektir.

Apple, daha önce Avustralya bankalarıyla NFC işlevine erişim konusunda uzun süredir devam eden bir savaşı kazanmıştı. Şirket, üçüncü taraflara erişim sağlamanın bir güvenlik riski oluşturacağını savunuyor. AB dokümanı, herhangi bir yasanın “bu tür bir erişimin oluşturabileceği potansiyel güvenlik ve diğer riskleri dikkate alacağını” belirtiyor.

Almanya Apple’ın NFC çipini diğer servislere de açmasını istiyor

KaynakBloomberg