Çin’in en büyük FinTech şirketlerinden bazıları, ülkenin bankacılık düzenleyicisi tarafından gelen yorumların ardından daha fazla düzenleme ile karşı karşıya kalabilir.

Singapur Fintech Festivali’nde konuşan Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu (CBRC) başkanı Guo Shuqing, yeni sistematik riskleri önlemek için zamanında ve hedefe yönelik önlemlerin gerekli olabileceği konusunda uyardı.

Düzenleyici ayrıca, sektördeki “başarısız olamayacak kadar büyük” vakaları izleyeceğini söyleyerek büyük teknoloji firmalarını hedef gösterdi.

Konuşmada herhangi bir şirketin ismi verilmezken, AliBaba ve TenCent gibi şirketler mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları aracılığıyla muazzam müşteri tabanları oluşturdular. Ayrıca son yıllarda tekliflerine finansal hizmetleri de eklediler.

CBRC başkanının açıklamaları şöyle: “Bazı büyük teknoloji firmaları, finans ve teknoloji faaliyetleri ile sektörler arası işleri tek çatı altında yürütüyor. Bu karmaşık risklerin yayılmasını yakından takip etmek ve yeni sistematik riskleri önlemek için zamanında ve hedefe yönelik önlemler almak gerekiyor.

Guo, veri sahipliği, siber güvenlik, mikro kredilendirme ve rekabete aykırı davranış dahil olmak üzere CBRC’nin bir dizi ilgi alanını da konuşmasında vurguladı. Guo ayrıca, veri tekelinin avantajıyla BigTech firmalarının adil rekabeti engelleme ve aşırı kâr elde etme eğiliminde olduklarını da belirtmeden geçmedi.

Çinli düzenleyiciler, Kasıma ayında rekor seviyede bir halka arz olmaya hazırlanan Ant Group’un planlanan ilk halka arzını durdurmaya karar vermişlerdi. Guo konuşmasında, herhangi bir düzenleyici eylemin, büyük teknoloji şirketlerinin daha küçük yeni gelenleri engellemesini ve herhangi bir sistemik riski önlerken inovasyonu sağlamasını önlemek için tasarlanacağına söz verdi.

Çinli düzenleyiciler baskın FinTech oyuncularını sıkıştırmaya devam ediyor

KaynakFinextra